Küresel para politikalarında merkez bankalarının değişen rolü ve Türkiye örneği
The main center banks being changed roles and Turkey example, at the global money politics
- Tez No: 253050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. RECEP ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dünya ekonomisi 1970'li yıllardan itibaren, küreselleşme süreci ile birlikte, yeniden yapılanma içersine girmiştir. Gelişmiş ülkeler kendi sermayelerine daha karlı yatırım alanları yaratabilmek, gelişmekte olan ülkeler ise büyümenin finansmanı için ihtiyaç duydukları fonları sağlayabilmek adına finans piyasalarına serbestlik sağlayacak politikaları uygulamaya başlamışlardır.Küreselleşmenin etkisi ile uluslararası finans piyasaları bütünleşmekte, bu bağlamda olumlu/ olumsuz etkiler diğer ülkelere daha kolay yayılmaktadır. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde küreselleşme sürecinin getirdiği finansal gelişme ve yenilikler para politikası uygulamalarının nedeni olmuştur.Para politikalarının ekonomi politikaları içinde küreselleşme süreci ile birlikte daha önemli bir hale gelmesi ile, merkez bankalarının ekonomi içindeki göreceli etkinliği artmıştır. Bu nedenle klasik merkez bankacılığı anlayışından modern merkez bankacılığına geçiş aşamalarında merkez bankacılığının değişen rolünü vurgulamada uygulanan para politikası ve araçlarının tarihsel değişimi ve gelişimi önemli bir hal almaktadır. Bu çalışmada küreselleşme sürecinin de etkisi ile gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler odağında genelde dünyada ve özelde Türkiye'de tarihsel bir süreç içinde para politikası amaçlarının ve araçlarının gelişim ve değişimi ile merkez bankacılığının değişim süreci ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The world economy since the 1970s, within the restructuring has entered with the globalization process,. Developed countries to their own capital to create more profitable investment areas, developing countries have begun to implement policies that they need for growing financing to provide funds on be half of liberalization to provide financial markets.Effects of globalization and international financial markets all mend, in this context, positive / negative effects are spread more easily to other countries. Especially in emerging countries like Turkey, the process of globalization has brought new monetary policy for financial development and applications has been the cause.The relative activity in the economies of the central bank has increased with monetary policy in the globalization process, which in economic policies become more important .Therefore, the classical central banking changes in understanding to modern central bank of in the transition phase of the changing role of monetary policies and tools applied in highlighting the historical change and development are becoming important. In this study, the effects of the globalization process with the developed countries and developing countries in the world and an overall focus in particular in Turkey in a historical process of monetary policy objectives and instruments of change with the development of central banking and the change process have been addressed.