Ören (Adramytteion Antik Kenti) sırlı seramikleri
Ören (Adramytteion Antique City) the glazed ceramics
- Tez No: 253056
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN ÇORUHLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Binlerce yıllık geçmişe dayanan seramik, en basit tarifiyle çok yüksek sıcaklıkta pişmiştoprak demektir. Yunanca ? kil? anlamındaki keramikos sözcüğünden türetilmiş olanseramik terimi, pişmiş topraktan, işlenmiş, cilalı, emaye, fayans, kumtaşı, porselen vb.her türlü parçayı belirtmek için kullanılmaktadır.Adramytteion Antik kenti kazıları sırasında ele geçen sırlı seramik buluntular buaraştırmanın materyalini oluşturmaktadır. Elde dilen bulgular ışığında seramiklerintarihlendirilmesi, sınıflandırılması yapılmıştır.Sakarya Üniversitesi'nin kazı ve araştırma projesi olarak 2001 yılında başlayan,Balıkesir ili Burhaniye ilçesi Ören mevkiinde yer alan Adramytteion Antik Kenti kazıçalışmaları, Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Tülin ÇORUHLUbaşkanlığında 2007 yılına kadar devam etmiştir. Kazı alanı içinde elde edilen seramikbuluntular, bilimsel yöntemler kullanılarak biçim, malzeme, süsleme, çeşitli sırteknikleri açısından değerlendirilerek sırlı seramiklerin yıllara göre kataloğuhazırlanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında seramiklerin tarihlendirilmesi ve tipolojisiyapılırken, Adramytteion üretimi olanların yanında diğer bölgelerin üretimi olanseramikler de tespit edilmeye çalışılmıştır. Sırlı seramiklerin biçimi, hamur yapıları,süslemeleri, ağız yapısının, gövdesinin ve kaidesinin, niteliği vb. özellikler, bir seramikobjenin nerede üretildiği konusunda ve tarihlendirilmesinde önemli bilgi içerir. Sırlıseramiklerin analojisi, tarihi iyi bilinen benzer ya da yakın benzerlikte olan Egeseramikleri ile ilgili kaynaklardaki örneklerden yararlanılarak yapılmıştırAdramytteion'da 2001?2007 kazı alanı içinde ele geçirilen sırlı seramiklerin kazıdabulunuş koşulları ve benzer örneklerinden yola çıkılarak 11?14 yüzyıllar arasınatarihlendirilmiştir. Adramytteion'da bulunmuş olan sırlı seramiklerin bir kısmıAdramytteion ürünleridir. Bir kısmının da deniz ticareti yoluyla buraya geldikleridüşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The ceramic, which dates back to thousands of years, means, in the simplest term,terracota (earth that is baked in a very high temperature). The term `ceramic? wasderived from the word `keramikos? which means `clay? in Greek and has been used todefine some processed and glossy materials like enamel, wall tile, sandstone, porcelainthat are produced from ceramic.The glazed ceramic foundlings that have been revealed in the diggings in AdramytteionAntique City build up the materials of this research. The datings and classifications ofthese ceramics have been done as regards to the foundlings.Excavation was Adramytteion Antique City, which is located in Ören, Burhaniye-Balıkesir, started in 2001 as the excavation and research study of Sakarya Universityand proceeded until 2007 under the leadership of Department of Art History -Head ofDepartment Assist. Prof. Dr. Tülin Çoruhlu. The ceramic findings, that were gainedfrom the excavation site, were evaluated in terms of form, material, adornment andvarious glazing techniques and a catalogue has been prepared considering the glazedceramics?dates. While doing the back-dating and typology of the ceramics with thehelp of the findings, it has been aimed to ascertain the products of other regions as wellas the ones of Adramytteion. Some features of glazed ceramics such as the form, thestructure of the paste, the patterns on them, the quality of the structure of mouth, bodyand base include important details about where they were made or how it will be dated.The analogy of the glazed ceramics has been made with reference to the sources aboutAegean ceramics of which dates are well-known and similar.The glazed ceramics that were obtained from the 2001-2007 excavation site inAdramytteion have been dated in the 11th- 14th centuries as to the fact that how theyhad been found in the excavation and how they are similar to the previous ones. Mostof the glazed ceramics that were found in Adramytteion are products of Adramytteionand it is supposed that they came here by sea.