Bergama Allionai antik kentinde çoklu elektrot sistemi kullanılarak gömülü arkeolojik yapıların belirlenmesi
Detecting buried archeologic structures with using multi electrot system in Bergama Allionai ancient city
- Tez No: 274856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN KARAVUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, Balıkesir ili, Burhaniye ilçesi, Ören mevkii, 24-26 pafta, 229 ada, 8-9 parsellerde yer alan sit alanı içerisinde gömülü olduğu düşünülen Adramytteion Antik Kentine ait yapıların yer yüzüne çıkarılması amacıyla yapılmıştır. Bu alanda daha önceki arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan 10. yy.'a ait bir kilise kalıntısı bulunmaktadır. Bu kilisenin 9.50 m kuzeydoğusunda yer alan çalışma alanında toplam 176 adet karelaj noktası oluşturularak 176 adet manyetik ölçü ve 320 adet (80 noktada) elektrik ölçü alınmıştır.Manyetik ve elektrik yöntemler kullanılarak elde edilen veriler ışığında, çapı 4 m, üst yüzey derinliği 0.50 m, alt yüzey derinliği 3,50cm, boyu 3 m olan dairesel formda bir yapı tespit edilmiştir. Bu yapının 10 m kuzeyinde üst yüzey derinliği 0.5 m olan 110 m2 `lik bir yapının varlığı belirlenmiştir. Yapının taban derinliği kuzeyden güneye yaklaşık 2,80 m ile 4,20 m arasında farklı seviyeler göstermekte olduğu jeofizik yöntemlerle tespit edilmiştir. Dairesel formdaki yapının 4 m kuzeyinde ve 6 m güneyinde yer alan üst yüzey derinliği 2,50 m, alt yüzey derinliği 4,50 m, kalınlığı yaklaşık 1 m civarında bulunan iki antik yapı daha belirlenmiştir.Jeofizik yöntemlerle yeraltında var olduğu düşünülen antik yapıların varlığını ispatlamak amacıyla, 7x7 m'lik 2 adet açma ve 3,5x3,5 m'lik 3 adet sondaj kazısı yapılmıştır. Bunun sonucunda, tespit edilen dairesel yapının M.S. 5-6 yy.'a ait bir keramik pişirme fırını olduğu saptanmıştır. Fırının 8 m kuzeyinde D-B doğrultulu uzanıma sahip kalınlığı 1,85 cm olan antik döneme ait bir duvar bulunmuştur. 600 m2 lik çalışma alanında 152 m2 lik alanda yapılan açma ve sondajlarla yeryüzüne çıkarılan antik yapıların, jeofizik verilerden elde edilen modelle mükemmel uyum sağladığı görülmüştür. Fırının kuzeyinde bulunan D-B doğrultulu duvarın oluşturduğu yapı jeofizik modelde verilmiştir. İleriki yıllarda bu yapının arkeolojik kazılarla gün ışığına çıkarılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study had been made to uncover Allianoi Antique City in İzmir within the ongoing rescue excavation in the ancient city of Allianoi, removal of structures was carried out in the face. Yortanlı Dam will provide the link with the body and the environment are ongoing road construction. If the project is implemented exactly, the dam was started to collect water Allianoi will remain completely under water. Rainfall regime and vegetation in conjunction with approximately between 40-60 years are thought to be life of the dam and reservoir will be deposited silt in the area during this time Allianoi approximately 12-15 meters will remain under the alluvial deposits. Allianoi central location since 1998, except all the ponds in the ongoing excavations are ongoing investigations in the field. 2 km during this research. The Hellenistic settlements in the northeast of the farm and water lines which belongs to Pergamon belt was discovered more. In order to give direction to the rescue excavations in the area of working with electrical measurements were taken in total, 109 profiles.