8 haftalık squat çalışmasının 100 metre sürat performansı üzerindeki etkisi
Effect of 8 week squad exercise on 100 m speed performance
  1. Tez No: 253057
  2. Yazar: BAHADIR KARAYEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı 8 haftalık squat çalışmasının 100 m. sürat performansı üzerinde etkisinin incelenmesidir.Araştırma grubunu 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında Kırıkkale Üniversitesi Basketbol takımında oynayan 24 öğrenci oluşturdu. Deney grubu (n=12; yaş= 20,17 ± 0,94 yıl; boy= 1,88 ± 0,06 m.; va= 85,66±5,79 kg) ve kontrol grubu (n=12; yaş= 19,58 ± 0,90 yıl; boy= 1,90± 0,06 m.; va= 87,66 ± 5,41 kg.) olmak üzere iki gruba ayrıldı.Araştırma grubunun 100 metre ön test ve son test sürat sürelerinin tespitinde Tümer elektronik tarafından geliştirilmiş fotosel aleti kullanılmıştır. Kontrol grubu, Kırıkkale Üniversitesi Basketbol takımının haftada 3 gün olacak şekilde teknik ve motorik özelliklerini geliştirici normal antrenman periyodlamasına uygun şekilde antrenmanlara katılmışlardır. Deney grubu ise bu antrenmanlarının dışında 8 haftalık piramidal metod ile hazırlanan squat çalışmasına katılmışlardır.Squat çalışma öncesi ve sonrası uygulanan ön test ve son test değerlerinin deney ve kontrol grubu arasındaki farklılığı tespit etmek için Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Deney grubuna uygulanan 8 haftalık squat çalışmasının 100 m. sürat performansını geliştirmede etkili olup olmadığını tespit etmek için Wilcoxon işaretli sıralar testi uygulanmıştır. Kontrol grubunun 8 haftalık süre sonrasında ön test ve son test değerleri arasında farklılık için Wilcoxon işaretli sıralar testi uygulanmıştır. Mann Whitney U testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi için SPSS 10.0 Programı kullanılmıştır.Deney grubuna uygulanan 8 haftalık squat çalışması deney grubunun 100 m. değerlerini düşürmede etkili olduğu ve kontrol grubunun bu süre içersinde squat çalışma yapmaması sonucunda 100 m. sürat performanslarında farklılık olmadığı şeklinde yorumlanmaktadır. Sonuç olarak 8 haftalık squat kuvvet çalışması, sürat performansını olumlu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this search is to examine the effets of 8 week squad Exercies on 100m speed performance.24 universty students who have been playing in the Basketball team in 2007-2008 Education year wore the maintenants of this search.This group was divided in to to as Experiance Group (n=12; age= 20,17 ± 0,94yıl; height= 1,88 ± 0,06 m.; va= 85,66±5,79 kg) and control group (n=12; age= 19,58 ± 0,90 yıl; height = 1,90± 0,06 m.; va= 87,66 ± 5,41 kg.).The photocell system developed by Tümer Electronic had been used to fix the speed timing of the gruop during before and after 100m. running.Three times a week control gruop regularly took place in the routine trainings which develops technic and motoric abilites of KKU Basketball Team players.To see thee difference between the control gruop and experince gruop after squad expercise Mann Whitney U test had been applied. Test of `?Rows with Wilcoxon marks?? had also been applied to fix whether 8 week squad exercise had any effetct on Experince qroup to developed their speed performance.Test `? Rows with Wilcoxon Marks?? had been applicdon the control Group too.To see the difference of 8 week squad work on developing speed performance.SPSS 10.0 programme was used for both tests.İt can be favourable interpreted that squad exercise applied on the exercise group lowerwd their speed values where as no difference was examined at the 100 m. Speed performance of control group who hadn?t been applied squad exercies.As a result, 8 weeks squad Energy Exercise affected speed performance pasitively.