T.R.T Müzik Dairesi yayınları Türk halk müziği repertuarındaki sözlü Azerbaycan mahnılarının edebi , ritmik ve melodik yönden incelenmesi
Investigation of verbal Azerbaijanese songs in terms of literary, rhythmical and melodic in T.R.T music office publications repertory of Turkish folk music
  1. Tez No: 253077
  2. Yazar: DİRİLİŞ USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. H. SELEN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 437
Özet
Bu çalışmada TRT-THM repertuarında yer alan Azerbaycan sözlü halk mahnılarından tespit edilen seksen dokuz (89) adedi edebi, ritmik ve melodik yönleri ile incelenmiştir.Girişten sonraki ilk bölümde Azerbaycan'ın tarihçesi ve coğrafik özelliklerinden kısaca bahsedilmiştir. İkinci bölümde Azerbaycan Halk Müziği ve sözlü edebiyatı incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise ezgilerin notaları edebi, ritmik, melodik yapılarının incelenmesi gibi dört ana başlık altında teorik açıklamaları da yapılarak ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this working investigated the 89 items which are obtained from Azerbaijan vocal folk mahnı ( the word meaning about Azerbaijanese song ) pleaced in TRT-THM repertory with the aspects of literature, rhythmic and tune.In the first part before the introduction, it is shortly mentioned about historical and geographical properties of Azerbaijan. In the second part, Azerbaijan folk music and verbal literature have been investigated.In the third and final part, in the four main title, like the stuctures of notes of the melodies , literature, rhythmic and tune have been studied also making theoretical explanations.