İşletmelerde yenilik yapma ve yönetme
Innovation making and managing at the firm level
- Tez No: 253078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEMAL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde çok kullanılan bir kavram olan yenilik, bireysel kavramlardan ulusal kavramlara kadar, her aşamada karşımıza çıkmaktadır. Üzerine birçok tartışmanın olduğu, değişik fikirlerin öne sürüldüğü ve çeşitli yorumların yapıldığı bir konu olan yenilik, bir bütün olarak ele alınması gereken bir kavramdır. Belli bir aşamada ya da konuda yapılan bir yeniliğin kendinden önceki ve/veya sonraki adımı etkilemesi, yeniliğin devamlılık arz eden bir kavram olduğunu, bir bütün olarak ele alınması gerektiğini ve tek başına değil, birçok faktörle etkileşim içinde olduğunu gösterir.Çalışmanın temel amacı yeniliğin işletmeler üzerindeki etkisini saptarken yeniliğin önemini vurgulamak ve yenilik faaliyetlerinin finansmanının nasıl yapıldığı, yenilik için bilgi kaynakları ve işbirliği çalışmalarının nasıl düzenlendiği, yeniliğin etkileri ve yeniliğin önündeki engellerin neler olduğunu incelemektir. Bu bağlamda çalışma dört bölüm halinde tasarlanmıştır. Birinci bölümünde, yeniliğin kavramı, temel amaçları, önemi, yenilik ile ilgili kavramlar yeniliğin içsel ve dışsal kaynakları üzerinde durulmuş, ikinci bölümünde, işletmelerde yeniliğin genel özellikleri, türleri, yeniliği etkileyen başlıca unsurlar, yeniliğin sektörel ve bölgesel boyutlarının yanı sıra Türkiye' de yenilik kavramı irdelenmiş, üçüncü bölümünde, yenilik yönetimi kavramı, yenilik yönetiminin unsurları, yenilik süreci, çeşitli araştırmalara göre işletmelerin karşılaştı yenilik engelleri ile işletmelerde yaşanan içsel ve dışsal yenilik engelleri hakkında bilgi verilmiş ve dördüncü bölümünde, araştırmanın tanımı, amaçları, yöntemi ile araştırmanın saha çalışmalarından elde edilen verilerin analiz edilmesi ve bulguların değerlendirilmesi yapılmıştır.Araştırma Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Metal İmalatçıları meslek grubuna kayıtlı üye işyerlerinde anket, mülakat ve gözlemler yoluyla yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15 paket programı kullanılarak çözümlenmiştir.Yapılan alan araştırmasında işletmelerin ürün/hizmet ve süreç yeniliklerini pazarlama ve organizasyon yeniliğine göre daha çok tercih ettikleri ve bu yenilikleri yaparken dışsal yenilik kaynaklarına oranla içsel yenilik kaynaklarını daha çok kullandıkları ve finansman kaynakları olarak KOSGEB desteğini daha çok tercih ettikleri, yenilik faaliyetlerini gerçekleştirirken karşılaştıkları engellerin çoğunluğunun içsel engellere bağlı olduğu tespit edilmiştir.Sonuç olarak, işletmelerin yenilik faaliyetlerini daha da arttırmaları, bu faaliyetleri gerçekleştirirken yeniliğin bir bütün olduğunu göz önünde bulundurarak çalışmalarını işletmenin tümüne yaymaları, yine faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi aşamasında karşılaşılan maddi engellerin aşılması adına KOSGEB desteği almaları gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Innovation, is a widely used concept at the present time, goes against to stage from individual concept to national concept. Innovation, is a subject that whom about a lot of discussion is being and is remarked, is a concept that is handled as a total. The innovation which ise made on a certain stage or subject effects the step that is before and/or next from itself. That shows us that innovation is a continued concept and must be accepted as a whole.The fundamental aim of the study is research of while is determined the effect that is on the firm level, stress the importance of the innovation, how financing the innovation activity, how issue information source and cooperation studies for the innovation, effects of the innovation and what obstacles of the innovation is. In this context is the study as four section designed. In first section, concept, fundamental aims, importance of innovation, related concepts with innovation, internal and external resources of innovation are accented. In second section, general features and species of innovation, the main factors affecting innovation, sectoral and regional dimensions of innovation at the firm level and innovation concept in Turkey are explored. In third section are the concept and factors of innovation management, innovation process, according to various research innovation barriers of the firm level information provided. And in fourth section are the obtained data are from definition, purpose and method of reseach and field working of the study analyzed and findings reviewed.In the study field examination is done in the firms that are members of SATSO Metal Manufacturer Group. The obtained data are analysed with SPSS 15 Programme.In the field examination we determined that the firms prefer making product/service and process innovation more than marketing and organization innovation, while the firms making these innovations, they use internal sources more than external sources and as financing source they prefer KOSGEB and they have mostly internal obstacle.As a result, we decide that the firms increase the innovation activities, while they making this, they must think the innovation as a whole and spread the innovation activities to all the firm, and also while they making innovation, they get KOSGEB support to pass over the obstacles.