Polis havacılığının fayda maliyet analizine ilişkin çalışmalar
The studies about the cost-benefit analysis of police aviation
- Tez No: 253108
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Sivil Havacılık, Public Administration, Finance, Civil Aviation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tarih boyunca polis teşkilatları, suç ve suçluyla mücadelede başarılı olabilmek için yeni çıkan teknolojileri denemiş ve kullanmışlardır. Bu teknolojiler arasında en son gelişen ve benimsenenlerden biri de hava araçları olmuştur. Polisiye işlerde hava araçlarının kullanımı 20. yüzyılın başlarına kadar uzanmaktadır, ancak verimli ve aktif bir şekilde kullanılmaya başlamaları sözkonusu yüzyılın ikinci yarısından itibaren başlamıştır.Tabiki sınırlı kaynaklardan maksimum faydayı sağlayabilmek her zaman önemli olmaktadır. Dolayısıyla polis havacılığının faydalarının da harcanan paralara değip değmeyeceği oldukça tartışılmıştır. Hatta bazı bölgelerde bunun faydasına inanmayanlar çoğunlukta olmuştur. Ancak bütün bu tartışmalar neticesinde gerçekler görülmüş ve şu an dünyada binlerce hava aracı polisiye işlerde kullanılmaktadır.Hazırlanan bu tez çalışmasında, polis havacılığının fayda ve maliyetleri konusunda yurtdışında yapılmış çalışmalar incelenerek aktarılmış ve ülkemiz için de özet olarak bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın amacı, ileride bu konuda ülkemiz için yapılacak daha kapsamlı bir çalışmaya ışık tutulması olmuştur.Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kamu giderlerinin tanımı, önemi, çeşitleri ve polis havacılık harcamalarının hangi harcama kapsamı içinde yer aldığı ile, polis havacılığının ve polis havacılığının belkemiği olan helikopterlerin tarihçeleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise, maliyet-fayda analizleri hakkında genel bir bilgi ile polis havacığının fayda-maliyet analizleri üzerine yurtdışında yapılmış olan çalışmalardan örnekler, ülkemiz için bir değerlendirme ve polis havacılığı hakkında yerli ve yabancı basında çıkan bazı haberlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, police departments have tried and utilized various technological advancements in an effort to improve their ability to fight crime and the criminals. Among those technological advancements, the last and most approved one is the aircraft. The use of aviation in policing began in the begining of the 20. century. But after half of the mentioned century, the aircrafts have played rol in law enforcement more active and efficent.Of course to gain maximum benefit from restricted resources is important every time. Therefore, it was argued if the money that spent for police aviation is worthwile or not. In some regions most of the people didn?t belive the benefits of the police aviation activities. But consequently reality was recognized and now thousands of police helicopters are used throughout the world for law enforcement duties.In this study, some other studies which made in other countries about the cost-benefit analysis of the police aviation are examined and a summary prepared about police aviation in our contry. The real purpose of the study is to show the way about an extensive scientific study for our country which could be made in the future.So, this study included two parts. In the first part, some information have given about the public spendings, the history of the police aviaiton and also helicopters. The second part is included the meaning of cost-benefit analysis, the studies that made abroad about the cost-benefit analysis of the police aviation, a summary about the police aviation in our country and some news from abroad and domestic media about police aviation.