Modern bilimlerde fen bilimleri ile sosyal bilimler ilişkisi -fizik bilimi örneği-
Relation of sciences with social science in modern sciences
  1. Tez No: 253109
  2. Yazar: SEVİL SOYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAŞĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Sosyoloji, Philosophy, Physics and Physics Engineering, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Fen bilim ile sosyal bilim alanları bilimsel olgunun oluşmaya başladığı ilk dönemlerde bir bütün olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmada başlangıçta iç içe olan fakat daha sonraları iki farklı alana ayrılan bu iki bilim dalının ayrılma nedenleri incelenmiş, bu sayede gözden kaçan ya da unutulan kısımlara değinilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde teorileriyle ?bilimsel bir devrim? gerçekleştirdiği düşünülen Newton anlatıldı. Önce Newton'u önemli kılan sebeplere kısaca değinildi ardından Newton'un görüşleri ve geliştirdiği teorilerin sonuçları anlatıldı. Devamında Newton'un vardığı sonuçların modern bilimin oluşumuna olan katkılarına yer verildi. Bütün bunlara karşın Newton'un yetersiz kaldığı iki temel olgu üzerinde de duruldu. Bunlar: ?Görelilik Teorisi? ve ?Kuantum Teorisi?dir. Son bölümde fen bilimleri ile sosyal bilimlerin ayrıştığı noktalar vurgulanmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
When the scientific plot formed first time, life sciences and social sciences had been accepted as a whole. In this study, the reason why parted of this two sciences which initially as an entire but afterwards parted two different scope is investigated. Thus, it had been contacted unbeachtet or disappearing points.In the first part of the study, Newton who affirmed to realize ? Scientific Revolution? thanks to his theories was explained. In this part, reasons which do important Newton were referred. Later, Newton?s opinions and results of his theories were explained. Finally, contribution to modern sciences of results of Newton?s theories were represented. On the other hand, two essential plots which Newton came up short were emphasized. These are ? Relativity Theory? and ? Quantum Theory? . In the final part of the study, parted points of life sciences and social sciences were explained.