Türkiye ve AT'de sigortacılık sektörü
- Tez No: 25313
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Çağımızın en önemli özelliği güvenlik çağı olmasıdır. İnsanların yaşamında önemli yer tutan güven olgusu, günümüzün gelişmiş ülkeleri arasında kendini bir ihtiyaç olarak hissettirmiş, uğranılan hasarın aynı zarar ihtimaline maruz kalan kitle tarafından birlikte karşılanması şeklinde ifade edebileceğimiz sigortacılık bilincinin ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur. Günümüzde yönetim biçimleri ne olursa olsun gelişmiş Avrupa ülkeleri her alanda olduğu gibi sigortacılık alanındaki faaliyetlerine büyük önem vermişler ve sigortacılıkta Avrupa tek pazarını oluşturma aşamasına gelmişlerdir. Avrupa Topluluğu'nu oluşturan ülkelerde sigorta sektörü hızla gelişmiş ve başarılı bir gelişme evresi geçirmiştir. Bu trend AT'de çok belirgindir. Avrupa Topluluğu'nu kuran“altılar”ile sıkı ekonomik ve siyasal ilişkiler içinde bulunan Türkiye 14 Nisan 1987'de Topluluğa tam üyelik başvurusunda bulunmuştur. Topluluk ile uyum sağlamasına yönelik çalışmalar içerisine giren Türkiye'de sigortacılık sektörünün gelişmesini önleyen etkenler, gelişmeyi sağlayacak politikalarla uyum çalışmaları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important features of the 20 th century is that it could be characterized as a securityera. While the safety phenomenon that is of importance in human life has let itself to perceive as a necessity in today's developed societies, it has also helped to be formed a common insurance conscious that could be explained as covering the taken-loss together with the group of people who face the same loss probability. Today, whicever political system they have all developed European coutries have given a big importance to insurance activities and now these countries are at the stage of constituting a single European insurance market. Insurance sector in countries making up European Community has developed very fast and experienced a successful development process. This trend is very obvious in E.C. countries. Having a close a economic and politic relationships with six founder contries of European Comminity, Turkey applied for full- membership in 14 April, 1987. In this study we tried to explain factors which prevent tha development of insurance sector, to examine efforts made for adjustment of insurance sector and to suggest appropriate policies which will achieve the progression of insurance sector in Turkey which currently, tries on sectoral basis to adjust it's economic structure to that of European Community.