İşletmelerde kullanılan bilgisayar teknolojisinin yarattığı monotonluk ve karşılaşılan sorunlar üzerine bir saha araştırması
- Tez No: 25312
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Gelişen teknolojilerle birlikte; personelin bu gelişimden olumsuz etkilenmesi yalnız çalışanın verimliliğini etkilememekte aynı zamanda işletme verimliliğinin düşmesine de sebep olmaktadır. Çünkü insan faktörü işletmelerin vazgeçilmez parçalarındandır. Dolayısıyla personelin içinde bulunduğu durumdan duyacağı rahatsızlık direkt olarak işletmeyi etkileyecektir. Bu yüzden çalışmamız sırasında günümüzde pekçok işyerinde yaygın bir kullanım alanına sahip bilgisayar teknolojisinin; çalışanlar üzerine olumsuz etkilerinden olan monotonluk ve sorunlarını ortaya koymaya çalıştık. Araştırmamızda bağımsız değişken olarak bilgisayar teknolojisini bağımlı değişken olarak da monotonluk ve sorunlarını ele aldık. Birinci bölümde; bilgisayar teknolojisi ve monotonluk sorunu ile bu sorunun nedenleri ve sonuçlan ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde; anket çalışması ile ortaya konulan araştırma ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise; varılan sonuca ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the developing technology; negative effects of this development on the individuals not only affects the efficiency of workers but also causes the decline in the productivity of administration. This fact has let us to study monotonously and it's problems that have arose as result of computer technology started to take place in work atmosphere. Our basic goal in this study is to express individual and organizational results of monotonous on personnal who are working with computer technology. In our research, we held computer technology as the independent variable and monotonous and it's problems which were caused by computer technology being held dependent variable. In the first part; computer technology and the problem of monotonous and it's results were tried to be made clear, in the second part; statistical analysis, correlation and tabulation techniques were applied and the results were discussed in detail. The thesis ends with the conclusion and recommendations.