Görsel bir yaratım olarak gelenek: Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü örneği
Visual creation of tradition: Example of Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü
- Tez No: 253144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sahne ve Görüntü Sanatları, Folklore, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Gelenek kavramına dair yapılan incelemeler, sıklıkla geleneğin nasıl var olduğu noktasında yoğunlaşır. Yapılan tartışmalarda, geleneğin toplumun geçmiş bilgilerinin belli bir süreklilik içerisinde tekrar edilmesiyle ya da toplumun geçmiş bilgilerini yalnızca bir sembol olarak kullanarak oluşturduğu yeniden yaratımlarla varolan bir kavram olduğu tezleri öne çıkar. Bu çalışmada incelenen Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü filmi örneğinde görülmüştür ki gelenek, sinema perdesinde, geçmişe ait bilgilerin birer sembol olarak kullanılmasıyla sürekli yeniden yaratılan ve böylelikle var olan bir kavramdır.
Özet (Çeviri)
The studies related to tradition often focus on how tradition occurs. Discussions highlighted that traditions arise with the repetition of the passed knowledge in certain period of time and when the society?s passed knowledge is used as a symbol of recreation for the existing concept. As it can be seen in the example of Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü movie that tradition is a symbol that is recreated in order to continue its existing with new concept.