Magical realism in Toni Morrison's Beloved and Song of Solomon
Toni Morrison'ın Sevgili ve Süleyman'ın Şarıkısı romanlarında büyülü gerçekçilik
- Tez No: 253143
- Danışmanlar: PROF. DR. A. DİDEM USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez, edebiyatta büyülü gerçekçiliğin rolünü ve onun Toni Morrison'ın Sevgili ve Süleyman'ın Şarkısı adlı romanlarındaki yansımalarını inceler. Amerika'da yaşayan siyahların gerçeklerini yansıtmak amacı taşıyan Afro-Amerikan yazar Morrison kitaplarında sadece gerçekçi olay ve kişileri değil aynı zamanda hayaletleri, büyülü karakterleri ve gerçekdışı olayları ele alır. Yazar Amerikan kökeninin yansıması olan mantıklı hikayelerle Afrika kökeninden kanaklanan büyülü hikayeleri birleştirerek, Afro-Amerikan gerçeğini farklı açılardan kaleme alır.Bu tezin ilk bölümünde büyülü gerçekçiliğin anlamı ve tarihi açığa çıkarılmaktadır. Daha sonar bu akım gerçekçilik, postmodernizm, fantastik ve gerçeküstücülük gibi diğer edebiyat akımlarıyla karşılaştırılmaktadır. İkinci bölüm ise Toni Morrison'ın romanlarında büyülü gerçekçilik öğelerinin var olduğunu kanıtlamayı amaçlar. Kitaplardaki daha önceden kayıt edilmiş ya da deneyimlenmiş gerçekçi olayları olayları ve gerçek olmayan karakter ve olayları göz önüne sermek için Morrison'ın kitapları detaylı olarak bu bölümde incelenmektedir. Buna ek olarak, Morrison'ın yazım stili ve romanlarındaki önemli temlar da bu bölümde vurgulanmaktadır.Sonuç olarak, bu tez Morrison'ın iki kitabında büyülü gerçekçiliği neden ve nasıl kullandığını açıklar ve büyülü gerçekçilik sayesinde yazarın sadece gerçekçi değil aynı zamanda büyülü öğeler içeren Afro-Amerikan gerçeğini tam anlamıyla irdeledeğini savunur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines magical realism in literature and its reflections on Toni Morrison?s two novels Beloved and Song of Solomon. As an African-American writer whose aim is to represent the reality of black people in America, Morrison not only narrates the realistic events and people but also ghosts, magical characters and extraordinary events. Combining rational stories that are considered as the reflections of her American heritage and magical ones that are derived from her African heritage, the author narrates the reality of African-Americans from different aspects.In the first part of the thesis the history and meaning of magical realism is explored. Then the movement is compared with other literary movements such as; realism, postmodernism, surrealism and the fantastic. The second part seeks to prove that there are magical realist elements in Morrison?s novels. In order to display the realistic events that have been recorded or experienced and the supernatural characters, events and myths in Morrison?s novels, the books are observed in details. Moreover, the narration of Morrison and the important themes of her novels are also emphasized.Finally, this thesis explains how and why Morrison uses magical realism in her two novels and suggests that through magical realism the writer portrays the expanded reality of African-Americans that is not only realistic but also magical.