Resim - yemek
Paind - food
  1. Tez No: 253153
  2. Yazar: FATMA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada 'Resim-Yemek' başlığı altında, 'yemek' konusunun Avrupa ve Türk resminde ele alınış biçimleri incelenerek Fatma Demir'in aynı konulu yapmış olduğu resimlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Araştırmada öncelikle sanat ve resim sanatında konu sorunu incelenmiştir. İkinci bölümde, Batı resim sanatında ve Türk resim sanatında, 'yemek' konusunun işlenişi Avrupa ve Türk resminde Rönesans'tan günümüze dönemsel etkileri resim çözümlemeleri ile yapılmıştır. Konu, siyasal, sosyal ve psikolojik etkileşimler bağlamında literatür tarama ve eser inceleme yöntemi ile bulgulanmıştır.İnsan yaşamının temel ihtiyaçlarından olan yemek konusu, resim sanatının başlangıcı olan mağara resimlerinden günümüze resim sanatının önemli konularından biri olmuştur. Zaman içerisinde insanın yaşadığı toplumsal çevreye bağlı olarak seçilen mekânlar, yemek objeleri ve yansıtılmak istenen duygu da değişim göstermiştir. İhtiyaçlar, din ve tabiat resim sanatının en önemli belirleyicileri olmuştur. Resmin din himayesinden bağımsız hareket etmesi ile günlük yaşam sahneleri içerisinde yemek konusu sıklıkla işlenir. Yemek konusunun sıklıkla işlenmesi tür resminin ortaya çıkması ve konu çeşitliliğinin artması eş zamanlı olduğu görülmüştür.Yeni gerçekçi eğilimlerle birlikte biçimler sadeleşmiş ve insan odaklı olma eğilimi göstermiştir. Bu bağlamda ressamlar, yemek olgusu ile insan olgusunu daha derin felsefi bir bakış açısı ile değerlendirme yolunu seçmiştir.Fatma Demir'in uygulama çalışmalarında eskizlerle belirlenen yaşam içinde 'yemek' konusu farklı şekillerde incelenerek, varsa sanat tarihindeki resimlerle etkileşim ve bağlantıları açıklanarak farklı malzeme ve tekniklerde (tuval üzerine yağlıboya, akrilik) resmedilmiş ve analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, under the ?Paint-Food? subject, It is aimed to understand that how ?food? is taken up as a subject in both Europe and Turksih Paint art by painting about the same subject by Fatma Demir.In this reaserch, it has been explored the subject of the art and paints phonomenon. In the second part, it was illustrated the way of using the food in Western and Turkish paint art and from Renaissance to today how the paint art is effected in terms of its paint art. The subject has been discovered by using Literature review techniques in the bucnh of political, social and psychological effects.?Food? as a subject had been special for the basic needs of humanbeing and its art from the beginning of paint art ?cave paints? to today. While time goes and the environment is changed, it has seen that, the place choosen, objects of the food and the emotion wanted to be reflected have been changed. The needs, religion and nature are the basics that effect the paint art. As the art behave apart from ?religion?, the daily scenes from the life are reflected to the art. It has been seemed that taking the food as a subject, and varieties of it arises meanwhile.The forms have got more simple and tended to be focused on human with new realistic tendency. In that point of view, painters prefers to establish the relationship between ?food phenomenon? and ?humanbeing? much deeper and and philosophical.In application part of this work, Fatma Demir utilized the ?food phenomenon? that the lifestyles via ?preliminary sketch? in different ways and supported them with exploring relationships and interactions in Art History. They are all drawn with different tools and techniques while analysed deeply inside.