Yürütmenin yetkilerinin sınırlanması teması bağlamında Forum dergisi analizi
An analysis of the journal ?Forum? in the context of restricting the executive power
  1. Tez No: 253154
  2. Yazar: OKAN İRKETİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL ÇAKAN HACIİBRAHİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
1954 yılında yayımlanmaya başlayan Forum dergisi Türkiye'de yayımlanmış en etkili dergilerden biridir. Forum'un bu siyasal gücü, derginin Türkiye'deki demokratik mücadelenin biçimlenmesinde de önemli etkilerinin olmasını sağlamıştır. Bu nedenle Forum, iktidar ile anayasa ya da muhalefet arasındaki ilişkilerin anlaşılması açısından da çok değerli bir kaynaktır. Forum dergisinin iktidarın anayasal açıdan kısıtlanması konusundaki önerilerinin ve anayasanın işlevinin tartışıldığı bu çalışma ise, iktidar ile anayasa arasındaki gerilimli ilişkiyi sergileme amacını taşımaktadır. Bu amaçla, çalışma içerisinde siyasal iktidarın yetkileri sorununu konu edinen, kuvvetler ayrılığı ilkesini ele alan filozofların teorilerinden yararlanılmış, Forum dergisinin bu konudaki önerileri söz konusu teoriler çerçevesinde incelenmiştir. Ayrıca çalışmada, yasama erki ile yürütme erki arasındaki ilişkilerin anayasada nasıl değişikliklere yol açtığı araştırılmıştır. Bu çerçevede, siyasal iktidarın anayasa ve yasama eylemi üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Yürütme erkinin zamanla diğer erkleri etkisi altına aldığı ve kuvvetler ayrılığının güçsüzleştiği rejimlerde, anayasanın siyasal iktidarı sınırlandırıcı etkisinin giderek zayıfladığı görülmüş; Forum dergisi yazarlarının yürütmenin yetkilerini sınırlandırmaya yönelik önerilerinin, temelde, söz konusu anayasal zayıflığı giderme amacı taşıdığı belirtilmiştir. Bu haliyle, çalışmada asıl olarak, Forum dergisi yazarlarının yürütme erki ile anayasa arasındaki ilişkiyi nasıl düşündüklerine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Forum, being published since 1954, was one of the most influential journals of Turkey. The political power of Forum made the journal have important impacts on the formation of the democratic struggle in Turkey. Therefore, Forum is an invaluable source in order to understand the relations between the government and the constitution or the opposition. By discussing proposals about constitutional restriction of political power and the function of constitution, this work aims at exposing the tense relationship between political power and constitution. To this end, theories on political power and the separation of powers are made use of and the proposals of Forum journal are evaluated within the framework of these theories. The relations between legislation and execution and their effects on constitution are also investigated in the study. In this context, the effect of political power on constitution and legislation act is discussed. Based on the observation that the restrictive effect of constitution is weakened in the regimes where separation of powers is loose and execution dominates other powers, the study states that Forum writers? proposals aim at overcoming the mentioned constitutional weakness. Consequently, the study basically focuses on how the Forum writers consider the relationship between executive power and constitution.?