Manisa Müzesi'ndeki Philadelphia (Alaşehir) heykeltıraşlık eserleri
The sculptural works of Philadelphia (Alaşehir) in Manisa Museum
  1. Tez No: 253167
  2. Yazar: ABDULLAH KASIM SONKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Antik Çağ'daki, Sardes'ten Susa'ya uzanan Kral Yolu üzerindeki konumuyla Philadelphia (Alaşehir/Manisa), Roma Dönemi'nin Ephesos, Sardes, Aphrodisias ve Tralleis gibi önemli sanat merkezlerine yakınlığıyla da dikkat çeker. Günümüze kadar yapılmış çeşitli epigrafik ve nümizmatik araştırmalarla kentin tarihteki, siyasi, sosyal ve ekonomik yapısı hakkında bilgiler elde edilmiş; ancak kent sanatıda önemli bir yere sahip heykeltıraşlık eserleri, portreler dışında topluca incelenmemiştir.Bu çalışmada Philadelphia Heykeltıraşlık Eserleri'nin Manisa Müzesi'nde bulunan bölümü değerlendirilmiştir. Çalışmada öncelikle kentin tarihi-coğrafyası antik kaynaklar ışığında ele alınmış ve yörede yapılan çeşitli araştırmalara değinilmiştir. Ardından asıl konuyu oluşturan Manisa Müzesi'ndeki Philadelphia Heykeltıraşlık Eserleri tipolojik, stilistik ve teknik özellikleri bağlamında incelenmiştir. Bu incelemeye göre söz konusu eserler M. Ö. 2. yüzyılın ortalarından M. S. 5. yüzyıl başlarına dek yaklaşık 550 yıllık bir süreci kapsar. Bu örneklerde heykeltıraşlığın genel kıstasları ve çevre kent ekollerinin dışında çeşitli yerel özelliklerin de yoğun olarak uygulandığı gözlenir.
Özet (Çeviri)
Philadelphia (Alaşehir/Manisa), which was located on the Royal Road from Sardes to Susa in the antique era, has a crucial importance for its nearness location to the art centres of Roman period like Ephesos, Sardes, Aphrodisias and Tralleis. Thus far, some important information has been attained as a result of the various epigraphical and numismatical researches about the political, social and economical status of the city; but there isn?t any comprehensive research about the sculptural works that have a main role on the history of art in Philadelphia, except the portraits.Therefore, the sculptural works originated from Philadelphia existing in Manisa Museum are treated in this thesis study. First of all, the historical-geography of the city has been discussed according to the antique writers and the various studies about the region have been mentioned. Afterwards, the sculptural works of Philadelphia in Manisa Museum, which is the main subject of the thesis, has been studied in their typhological, stylistical and technical contexts. Finally, these studies indicates that such sculpture works can be ranged from the middle of the 2nd century B.C. till the begining of A.D. 5th century, which includes approximately 550 years. In such examples, in addition to the general/classical features of the sculpture, the intense execution of some local attributes can also be seen.