The effects of the economic crisis on the distribution of strategic decision-making authority
Ekonomik krizin stratejik karar verme yetkisinin dağılımı üzerine etkileri
  1. Tez No: 253166
  2. Yazar: MURAT ONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. ATİLLA DİCLE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Karar verme süreç dinamiklerinin doğru bir şekilde anlaşılması organizasyonların yönetiminde öncelikli problemlerden biridir. Günümüz iş hayatında işletme yapıları giderek daha büyük ve karmaşık hale gelmekte, faaliyet gösterdikleri çevre ise giderek belirsizleşmektedir. Dinamik karmaşıklığı giderek artan dünyamızda karar verme süreçlerinin etkinliğinin artırılması için mevcut düşünce kalıplarının sınırlarının genişletilmesi ve karmaşık sistemler olarak işletmelerin nasıl davrandığının daha iyi anlaşılmasını sağlayacak araçların geliştirilmesi gerekmektedir.Bu çalışmanın amacı, karmaşık iç ve dış ortamlarda yönetimsel karar verme süreç dinamiklerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaktır. Örgütsel yönetim seviyelerini göz önüne almak suretiyle bu araştırma karmaşık örgüt içi ortamın en önemli boyutlarından biri olan örgüt yapısını içermektedir. Karmaşık dış ortam, çalışmada yansımasını ekonomik kriz olarak bulmaktadır.Büyük ölçekli küresel bir şirketin Türkiye organizasyonunda gerçekleştirilen deneysel araştırmanın kullanılmasıyla bu çalışma; stratejik, taktik ve operasyonel kararlar olarak belirlenen farklı karar tipleri için karar verme yetkisinin örgütsel yönetim seviyelerine ne şekilde dağılmakta olduğunu ve bu dağılımın ekonomik krizden ne şekilde etkilendiğini inceleyerek karar verme süreçlerini anlamaya çalışmaktadır.Gerçekleştirilmiş olan deneysel araştırmanın sonuçları karar verme süreçleriyle ilgili iki temel öngörüyü desteklemektedir: (1) Stratejik kararlar çoğunlukla örgüt yapısının üst kademelerinde alınmaktadır; (2) ekonomik kriz dönemlerinde stratejik karar verme süreci merkezileşmekte, karar verme yetkileri üst yönetim kademelerinde toplanmaktadır.Farklı çevre koşullarında karar verme yetkisinin dağılımında meydana gelen değişikliklerin incelenebilmesi için kapsamlı ve kolay uygulanabilecek bir araştırma yöntemi geliştirmek suretiyle bu çalışmanın işletmelerin etkili yönetimine ve ilgili akademik araştırmalara önemli katkıda bulunması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Understanding the dynamics of decision-making in the right way is an important problem for the management of organizations. In today?s business life, organizations are becoming larger and more complex, and the environments are becoming increasingly uncertain. Effective decision-making in this world of growing dynamic complexity requires an expansion in the boundaries of existing mental models and development of additional tools to better understand how organizations behave as complex systems.The aim of this study is to contribute to the understanding of the dynamics of managerial decision-making process in complex internal and external environments. By taking the organizational levels into consideration, the research includes one of the important dimensions of complex internal environment which is the organizational structure. Complex external environment is reflected within the study as economic crisis.With the use of an empirical study in the Turkish organization of a large global company, this study investigates decision-making process to understand how decision-making authority for different types of decisions, identified as strategic, tactical, and operational level decisions, are distributed throughout the organization levels, and, analyzes the effect of economic crisis on this distribution.The results of the empirical study confirm the following two common expectations: (1) Strategic decisions are mostly taken at upper hierarchical levels of the organizational structure; and, (2) during times of economic crisis strategic decision-making is centralized, and distribution of decision-making authority is concentrated at upper management levels.By providing a comprehensive and easy-to-apply research tool for the assessment of changes in the distribution of decision-making authority at differing environmental conditions, this study may have significant contributions to the effective management of business organizations and related academic research.