İslam Aile Hukukunda kocanın nafaka yükümlülüğü
The husband?s alimony obligation about the Family Law in İslam
  1. Tez No: 253176
  2. Yazar: ZAHİT KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma İslam Aile Hukukunda kocanın nafaka yükümlülüğünü ele almaktadır. Bu bağlamda nafaka kavram olarak ele alınmış, bu esnada modern hukukla ve diğer medeniyetlerle karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmanın esas bölümünde ise, öncelikle evlilik içinde evlilik nafakasının yükümlüsü, nafakanın delilleri, şartları ve muhtevası değerlendirilmiş, son olarak evlilik sonrasında nafaka incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the husband?s alimony obligation has been dealt with in Islam Law. On this occasion, alimony has been studied as a consept. At this moment, Moderns Law and other civilizations were compared. In the main episode of the study, first of all, in the marriage, the marriage alimony liable, alimony?s evidence, conditions and contents are evaluated. In the end, the alimony after the marriage was examined.