Eski Ahit ve Kur'an bağlamında karizmatik bir lider olarak Hz. Musa
Prophet Moses as a charismatic leader in the context of old Testament and Kuran
- Tez No: 253175
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Religion, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Peygamberlerin dini liderler olarak tarih boyunca bulundukları toplumda cazibe merkezi oldukları görülür. İnsanlar onlara diğer liderlerden daha gönüllü ve coşkulu bir şekilde tabi olmuşlardır. Bunda peygamberlerin karizmalarından kaynaklanan etkinin olduğu açıktır. Hz. Musa da hem Eski Ahit'te hem de Kur'an'da peygamber olarak tanıtılan bir liderdir. Tezimiz Hz. Musa'nın Max Weber tarafından ortaya konulan karizmatik liderlik açısından incelenmesini içermektedir.Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuç; Hz. Musa'nın tarihteki en büyük ve en uzun göç hareketini karizmatik bir lider olarak başlattığıdır. Bu göç İsrailoğulları açısından sadece basit bir coğrafi mekan değişikliği değildir. Hz. Musa'nın karizması İsrailoğulları için aynı zamanda sosyolojik ve psikolojik bir değişim de sağlamıştır. Hz. Musa'nın karizmatik liderliğinde Mısır'dan çıkan İsrailoğulları kölelikten özgürlüğe doğru yol almışlardır. İsrailoğulları için bu aynı zamanda kendilerini vaat edilmiş toraklarda bekleyen Yehova'ya doğru yapılmış bir yolculuktur.
Özet (Çeviri)
It can be observed that, in the course of history, prophets have been centers of attraction as religious leaders in their societies. People has followed them more willingly and fervently than other leaders. Obviously this is a consequence of the charisma of the prophets. Moses is also a leader who is presented as a prophet in both the Old Testament and the Holy Koran. Our thesis includes analysis of Moses from the perspective of charismatic leadership, as it was defined by Max Weber.We arrive at the conclusion that Moses initiated the largest and longest migration in history as a charismatic leader. This migration is not just a simple act of relocation for the Israelites. The charisma of Moses caused a sociological and psychological transformation as well for the Israelites. The Israelites who left Egypt under the charismatic leadership of Moses undertook a journey from slavery to freedom. For the Israelites this is also a journey towards Jehovah who was waiting for them in the promised lands.