Hasta memnuniyetini belirleyen faktörler: Bir uygulama
The factors determinig patient satisfaction: An application
- Tez No: 253190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPARSLAN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sağlık işletmelerindemüşterilerinin(hastaların) ihtiyacı olan hizmetin ne kadarının karşılandığı gerçekte almak istediği faydanın ne kadarını aldığı ve hizmet sonrasında sağlık işletmesiyle ilgili ne düşündüğü tekrar tercih edip etmeyeceği, ailesinden diğer kişilere ve çevresine tavsiye edip etmeyeceği aynı zamanda hizmeti alrken memnuniyet düzeyi ile ilgili hangi faktörlerin etkili olduğu sağlık işletmelerinde müşteri memnuniyetini gösterir.Sağlık işletmelerinde memnuniyeti etkileyen faktörler sağlık işletmesinin fiziki yapısı, personelin tıbbi açıdan yetkinlikleri ve güvenilirlikleri iletişimi, hastalara yönelik tutum ve davranışları, teknolojik alt yapı, satın alınan hizmetlerin yeterliliği ve güvenilirliğidir.Bu çalışmada yapılan istatistiki değerlendirme sonucunda çalışmanın yapıldığı sağlık işletmesinde hastaların hastaneye ilk gelişlerinde hasta danışmanlarınca güleryüzle karşılanmalarına, personelin tıbbi yeterliliği ve güvenilirliğine ve yine taburculuğu esnasında bilgilendirimelerine göre hizmet kalitesini değerlendirmekte ve tatmin düzeyini belirlemektedirler.
Özet (Çeviri)
The customer satisfaction in the health business is determined by the how much required service of the patients are met, the consideration of the customers after service, whether or not the patient will prefer the business and to advise the service to the family members. The factors affecting the satisfaction in the health business are physical structure of the enterprises, the competency and the reliability of medical perosonenel, attitudes and behavior towards patients, technological background and adequacy and reliability of the health service purchased. In this study, the statistical evaluation revelaed that the level of the satisfaction of the patient in the present health centre is determined by the genial attitute of the consultant at first admission, the medical adequacy and reliability of the staff and getting informed during discharge. The patients also evaluate the service quality of the health centre according to the parameters aforementioned.