Sağlık kurumlarında toplam kalite yönetimi ve hemşirelerin kalite algı düzeyi: Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir uygulama
Total quality management in healthcare institutions and nurses' perception of quality: A study at Kırşehir Training and Research Hospital
- Tez No: 919373
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH MISIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez, sağlık kurumlarında Toplam Kalite Yönetimi (TKY) uygulamalarının hemşireler üzerindeki etkilerini ve hemşirelerin kalite algı düzeylerini incelemeyi amaçlamaktadır. TKY, sağlık hizmetlerinin etkinliğini artırmak, hasta güvenliği ve memnuniyetini sağlamak için önemli bir yaklaşımdır. Sağlık kurumlarında kaliteyi sürdürülebilir kılmak, çalışanların kaliteye bakış açıları ve katkıları ile doğrudan ilişkilidir. Bu bağlamda, hemşirelerin TKY sürecine katılımı ve kalite algı düzeyleri, kurumun genel performansını belirleyen faktörler arasında yer almaktadır. Araştırma kapsamında, Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2024 yılı Temmuz ayında görev yapan 205 hemşire üzerinde anket çalışmaları yapılmıştır. Anketler, personelin TKY'ye dair bilgi düzeylerini, kalite algılarını ve bu algıların mesleki tatmin ile ilişkisini ortaya koymayı hedeflemiştir. Ayrıca, hemşirelerin TKY'nin hasta bakım kalitesi üzerindeki etkisine dair değerlendirmeleri de incelenmiştir. Elde edilen bulgular, hemşirelerin, TKY'yi algılama düzeylerinin, sağlık kurumlarındaki kalite süreçlerinin başarılı bir şekilde uygulanmasında kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Katılımcıların önemli bir kısmı, TKY'nin hasta bakım kalitesini artırdığına inanmakta ve bu doğrultuda eğitimin ve farkındalık çalışmalarının önemine vurgu yapmaktadır. Sonuçlar, TKY süreçlerinin iyileştirilmesi ve hemşirelerin bu süreçlere aktif katılımının desteklenmesi gerektiğini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the effect of Total Quality Management (TQM) methods on nurses and the level of their quality perceptions. TQM is an important way of enhancing the efficiency of healthcare services and ensuring patient safety and satisfaction. Sustaining quality in healthcare institutions is directly related to the perspectives and contributions of employees. Within this framework, the involvement of nurses in the TQM process and their perception of quality are key factors influencing the institution's overall performance. As part of the research, a survey was conducted in July 2024 on 205 nurses working at Kırşehir Training and Research Hospital. The surveys aimed to reveal the nurses' knowledge levels about TQM, their perceptions of quality, and the affiliation in the middle of these perceptions and job satisfaction. Furthermore, the nurses' evaluations of the effect of TQM regarding the quality of patient care were likewise examined. The findings indicate that the perception levels of nurses regarding TQM have a critical role in the successful implementation of quality processes in healthcare institutions. A large number of participants are of the opinion that TQM enhances the quality of patient care and highlight the importance of education and awareness initiatives in this context. The findings emphasize the necessity of enhancing TQM processes and encouraging the active involvement of nurses in these processes.