AB'ye katılım sürecinde Türk inşaat sektörünün iş güvenliği açısından yeniden yapılandırılması
Turkey construction sector in the process of accession to the EU in terms of the restructuring of work safety
- Tez No: 253227
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İnşaat Mühendisliği, Law, Labour Economics and Industrial Relations, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İş kazaları tüm işkolları için büyük sorun teşkil etmektedir. İş kazaları nedeni ile binlerce kişi hayatını kaybetmekte ya da sakat kalmaktadır. Yapı işlerindeki iş güvenliği uygulamalarının başarısı, işverenin bu konudaki taahhüdüne, yönetim kadrosu ile işçiler ve devlet arasındaki iletişime bağlıdır.Avrupa Birliğine giriş çabası ve inşaat sektörünün gün geçtikçe daha fazla sayıda uluslararası yükümlülüklere girerek yabancı firmalarla iş birliği yapması iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının önemini gün geçtikçe artırmaktadır.Araştırmanın gerçekleştirilmesinde veri toplama aracı olarak eleştirisel kaynak incelemesi yapılmıştır. İnşaat sektörünün iş güvenliği açısından mevcut durumu, alınması gereken önlemler ve Avrupa Birliğine katılım sürecinde yaşanan değişikliklerin ulusal sektöre yansımaları incelenmiştir.İş sağlığı ve güvenliği alanında tüm işletmeleri ve çalışanları kapsayacak bir yasal düzenleme yararlı olacaktır. Ancak getirilecek olan yasal düzenleme ülke gerçeklerine uygun, uygulanabilir, ihtiyaçlara cevap veren, etkin ve verimli işleyen bir sistemin kurulmasına hizmet etmelidir. Aksi halde bu alanda çıkarılan yasalarla Avrupa Birliği direktiflerine uyum sağlanmış olacak ancak uygulamada değişen bir şey olmayacaktır.Avrupa Birliğine uyum süreci, bu alanda yaşanan sorunları azaltmak anlamında bir fırsat olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents poses major challenges for all businesses. Because of work accidents are thousands of people lost their lives or have become disabled. Safety practices in the success of building work, the employer's commitment in this regard, management team and communication between workers and the state depends.An introduction to European Union efforts and an increasingly greater number of days in the construction sector, international obligations by entering into cooperation with foreign companies to do studies of the importance of occupational health and safety is increasing day by day.As the realization of the research data collection tool was critical source review. Construction sector in terms of job security, current situation, the measures must be taken to the European Union accession process and the changes experienced in the reflections of the local national industry were examined.In the field of occupational health and safety to cover all enterprises and employees is a legal arrangement would be beneficial. However, the legislation will be brought to the country in accordance with real, applicable, responsive to the needs, effective and efficient functioning of a system must be installed to serve. Otherwise, this field of European Union directives issued in compliance with the law but in practice will be provided will not be changing anything. European Union harmonization process, to reduce the problems experienced in this field should be taken as an opportunity in the sense.