Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi bağlamında kişinin özgürlük ve güvenlik hakkı
The European Convention on Human Rights in the context of individual freedom and security rights
- Tez No: 253234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKÇE AKGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Law, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
?Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi bağlamında kişinin özgürlük ve güvenlik hakkı? başlıklı tez çalışmasında, Türkiyenin'de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde ve Türk hukukunda düzenlenen özgürlük ve güvenlik ilkesi incelenmiştir.Kişinin temel haklarından biri de, keyfi olarak özgürlünden yoksun bırakılmamak ve özgürlüğünden mahrum olunan durumlarda gerekli güvenlik tedbirlerinin sağlanmasıdır. Bu hak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 5. ve Anayasamızın 19. maddelerinde vurgulanmıştır. Bu hakkın kapsamına hiç kimsenin keyfi olarak bedenen bir yerde kapalı tutulmaması, gözaltına ve tutuklanmasına izin verilmemesi girer.Bu çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde konunun kavramsal kökenleri incelenmiş daha sonra ikinci bölümde ise AİHS ve onun genel yapısı kısaca ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde bu hakkı belirleyen tarihi belgelerden bahsedilmiş ve son 2 bölümü oluşturan 4. ve 5. bölümlerde ise, sözleşmenin 5. maddesinde konu edilen kriterler ayrı ayrı aşlıklar altında ve Türk hukuk sistemindeki gelişmeler ile ele alınmıştır.Bu çalışmada amaçlanan kişinin özgürlük ve güvenlik hakkı kriterlerine olan yabancılığın giderilmesi, bununla birlikte mevzuat ve pratik nedenlerden kaynaklanan sorunların tespiti ile Türk hukuk sisteminde de evrensel standartlara ulaşması yönünde küçük de olsa katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
“European Human Rights Convention in the context of a person's right to liberty and security”in the thesis, the party of Turkey and the European Human Rights Agreement and the freedom and security policy in Turkish law, was examined.One of the person's fundamental rights, arbitrarily deprived of freedom and liberty into deprived of the necessary security measures to the situation. 5th European Human Rights Convention on this right and 19th of our Constitution are highlighted in the article. The scope of this right of anyone to be switched off at a location physically be arbitrary, detention and arrest is not allowed to enter.This study consists of 5 sections. In the first part of the conceptual issues at the root of the second section were examined later in the ECHR and its overall structure was put in place shortly. In the third section specifies the date of this right and the last 2 sections mentioned documents created 4th and 5 sections, the 5th of contract Article topics under the original criteria separately and has been taken up with developments in the Turkish legal system.In this study, the intended person's right to liberty and security criteria of the elimination of it, however, legislation and practical reasons arising from the identification of issues in the Turkish legal system to reach universal standards is small in the direction contributed.