Kamu çalışanlarının performansa dayalı ücrete ilişkin algılamaları
Perceptions of civil servants about the pay system leaning againist the performance perceptions
  1. Tez No: 253235
  2. Yazar: GÜLHAN ÖZCAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. LÜTFİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
?nsan Kaynakları Yönetiminde performans değerlendirmesine verilen önem artmıs,ücret ise güçlü bir motivasyon aracı olarak kabul edilmistir. Mevcut ücretsistemlerine ve performans değerlendirme yöntemlerine yenileri eklenmis,bunlardan performansa dayalı ücret sisteminin özel isletmelerde ve kamukurumlarında uygulanması söz konusu olmustur.Performansa dayalı ücret sistemi, gerek kurumların yapısı, gerek yasaldüzenlemeler ve gerekse kamu personeline uygulanan hükümet politikalarısebebiyle kamu kesiminde özel sektör kadar genis uygulama alanı bulamamıstır.Yapılan düzenlemeler yetersiz kalmıs, uygulanmakta olan ücret sistemi vepersonel değerlendirme yöntemi performansa dayalı ücret sistemi ilebağdastırılamamıstır.Bu çalısmada ücret ve performans değerlendirilmesi ile ilgili genel bilgilerverildikten sonra kamu kurumlarında performansa dayalı ücret sistemininuygulanabilirliği ve tercih edilme nedenleri ve karsılasılan zorluklar üzerindedurulmustur.
Özet (Çeviri)
At Human Resources Management the importance of performance assessment hasincreased, the fee was accepted as a powerful motivation means. New methods areadded to the current cost and performance evaluation systems, among these; thefee system based on performance has been thought to be applied in privateenterprises and public institutions.Performance based wage system has not found wide application areas in the publicsector as the private sector; because of the institutions and the government policies.The arrangements have been insufficient; the fee system that is applied at themoment and the staff performance evaluation couldn?t be associated with the feesystem based on performance.In this study, after the general information about fees and performance evaluationhas been given to public institutions based on performance, cost and feasibility ofthe preferred system and the reasons for the difficulties encountered wasemphasized.