İlköğretim okulları yöneticilerinin çatışmayı yönetmede kullandıkları çatışma yönetimi stratejileri
Conflict management strategies applied by primary education scholls executives in the management of conflict
- Tez No: 253237
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR BOZKURT BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma ilköğretim okul müdürlerinin kullandığı çatışma yönetim stillerini ve bu stillerin görev yapılan bölgeye göre ve kişilerin demografik özelliklerine göre nasıl bir değişime uğradığını incelemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya İstanbul ilinin farklı sosyo-ekonomik özelliklere sahip olan üç ilçesi Beşiktaş, Fatih ve Gaziosmanpaşa'daki 28 ilköğretim okulunda görev yapan 114 okul yöneticisi ve 299 öğretmen katılmıştır. Uygulanan 485 anketten 413 tanesi geçerli geri dönmüştür. Geçerli geri dönen anketlerden elde edilen veriler SPSS programına aktarılmıştır. Frekans, yüzde, aritmetik ortalama, varyans analizi, standart sapma, t testi, Anova (f testi) teknikleri kullanılarak analiz edilmiş, yorumlanmış ve raporlaştırılmıştır.Araştırma sonuçlarını şu şekilde özetleyebiliriz: okul yöneticilerinin kullandığı çatışma yönetim stilleri onların görev yaptıkları sosyo- ekonomik çevreye göre değişiklik göstermektedir. Bütünleştirme stratejisini en fazla kullanan okul yöneticileri Fatih ilçesinde iken en az kullanan yöneticiler Gaziosmanpaşa ilçesindedir. Kaçınma stratejisini kullanan okul yöneticilerinin çoğunluğu ise Gaziosmanpaşa'dadır. Ankete katılan okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin demografik özelliklerine göre de sonuçlarda farklılaşmalar görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the primary school principals? styles of fiction conflict management and how these styles show a variety according to the region where they work and the demographical characteristics of the people.In this study the model of descriptive scanning is used. 114 administrators and 299 teachers, who work in three districts of İstanbul; Beşiktaş, Fatih and Gaziosmanpaşa which have different socio-economical structures, participated in this study. 413 of 485 questionnairres were given back as valid. The datas of the valid questionnaires were transferred to SPSS programme. These datas were analysed, commented, and reported by the means of frequency, percentage, arithmetical average, variance analyse, standard deviation, t test Anova test techniques.The results of the study can be summarised as this: The administrators? styles of fiction conflict management show a variety according to the socio-economical environment where they work. While the administrators who use the integration strategy mostly are in the district of Fatih , the administrators who use this strategy leastly are in the district of Gaziosmanpaşa. The majority of the administrators who use abstention strategy are in Gaziosmanpaşa. The differences in results ,according to the demographical characteristics of the administrators and the teachers, can be observed.