Tüketicilerin yaşam tarzları ile fast food restoranlarındaki hizmet kalitesini algılamaları arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on relation between consumers? life style and service quality perception of fast food restaurants
- Tez No: 253236
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL SÜTÜTEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kavramsal olarak karmaşık bir yapıya sahip olan hizmet; soyut bir kavramdır. Herhangi bir şekilde envanteri tutulamamakta, saklanamamakta, standartlaştırılamamakta, üreticiden tüketiciye direkt geçmekte ve görsellik, nesnellik ve mülkiyet ilişkisi bulunmamaktadır. Kalite ise; müşteri beklentilerine uygunluk, müşteri isteklerinin tatmini olarak tanımlanabilir.Buna bağlı olarak hizmet kalitesi ise; müşteri beklentilerini karşılamak için üstün ya da mükemmel hizmetin verilmesi olarak tanımlanabilmektedir.Çalışmanın temel konularından olan yaşam tarzı; insanların nasıl yaşadıklarına, boş zamanlarını nasıl değerlendirdiklerine ve para kaynaklarını nasıl kullandıklarına ilişkin kullanılan bir kavramdır. Kısacası; yaşam tarzı bir kişi nasıl yaşar sorusuyla tanımlanır.Bu çalışmada; hizmetler, hizmet kalitesi, tüketicilerin yaşam tarzı kavramlarına yönelik teorik bilgilerin yanında ve tüketicilerin yaşam tarzı ile fast food restoranlarındaki hizmet kalitesi algılamaları arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik analizlere ve bulgulara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Service conceptually having a complex structure is an abstract notion. Its inventory can?t be accounted, kept and standardized; it is provided directly from manufacturer to consumer and it has no relation of visuality, objectivity and property. Notwithstanding quality means conformity to customers? needs and estimation of customers? demands.In this context, service quality is described as provision of utmost or perfect service in order to meet customers? expectations.Life style being the basic subjects matter of the research is a notion used regarding how people live, how they spend their free times and how they use their financial resources. Briefly life style is defined with the question how a person lives.This study includes theoretical information on service, service quality, life style of consumers and relation between consumers? life style and service quality perception of fast food restaurants for analysis and findings on surveys made.