Nurettin Topçu'da iman akıl ilişkisi
Reltion with faith and intellect in Nurettin Topçu
  1. Tez No: 253245
  2. Yazar: YAKUP YÜCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER İSKENDEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın araştırma problemi modern İslam düşüncesinin Türkiye'deki önemliisimlerinden olan Nurettin Topçu'nun din felsefesinin önemli konularından olan imanakıl ilişkisi hususundaki görüşlerinin tespit edilmesidir. Bu bağlamda bu tezinamaçlarını şöyle sıralamak mümkündür:a) Din felsefesinin iki önemli kavramı olan iman ve akıl kavramlarının ne anlamageldiği, İslam düşüncesinde nasıl kullanıldığı ve bu kavramlarla bağlantılıolan imancılık ve akılcılığın ne olduğunun ortaya çıkarılması.b) Nurettin Topçu'nun iman akıl ilişkisi konusundaki görüşlerinin ortaya konarakbu çerçevede imancılık ya da akılcılık doktrinlerinden hangisine yakındurduğunun tespit edilmesi.Bu amaçları gerçekleştirmek için öncelikle literatür taranarak kavramsal çerçeveoluşturulmuş, iman ve akıl kavramları açıklanmaya çalışılmış, aynı şekilde imancılığınve akılcılığın ne olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. İslam düşüncesinin oluşumdönemindeki ekollerin görüşlerine yer verilmiştir. Nurettin Topçu'nun bütün eserleriincelenerek iman akıl ilişkisi tartışmaları bağlamında tespitler ortaya konmuştur.Sonuç olarak Nurettin Topçu'nun din felsefesi alanındaki görüşleri ortaya çıkarılmış,düşünürün iman akıl konusunda kaynaklarını batıdan alarak farklı belirlemeler yaptığıve tasavvufi temayüllere sahip olduğu tespit edilmiştir. Nurettin Topçu'nun imanıntemeline aklı koyduğu, böylece batı literatüründe çokça bilinen imancılığı ve akılcılığıeleştirdiği saptanmıştır.Anahtar
Özet (Çeviri)
Religion and philosophy have been phenomenons since existing humanity. These twophenomenons were discussed and analysed different contexts during history of humanity,some thoughts were suggested about these phenomenons. Intellectuals who definitethese, tried to introduce relations with religion and philosophy. Faith and intellect areimportant topics for religion and philosophy.Researching problem of this thesis is finding thoughts of Nurettin Topçu who are Modernİslamic intellectual about relations with faith and intellect. In this context, this thesisaims are:a- We aim that definitions and usings of faith and intellect which are importantnotions for Religion Philosophy are explained and other aim is definitingrationalism and faithful.b- We aim that finding thoughts of Nurettin Topçu about faith, intellect anddetermining that relation rationalism or faithful.Conceptual framework were formed, resources were scanned and faith and intellect aretried to definite for realizing these aims. Thoughts of Schools which were in formationperiod of İslamic thought about faith and intellect were given in our thesis. We checkedall books of Nurettin Topçu context of faith and intellect.In conclusion thoughts of Topçu about faith and intellect used sources of West andİslamic mysticism. Nurettin Topçu claimed that basic of faith is intellect.