Esneklik çalışmalarının eğitilebilir zihinsel engelli çocukların hareketlilik gelişimleri üzerine olan etkisi
The effects of the flexibility training upon activity improvement of the children with educable mental disabilities
- Tez No: 253246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Spor zihinsel engellilerin ihtiyaçlarını karşılayan en önemli faaliyetlerden biri olarak kabul edilir. Çünkü spor, zihinsel engellilerin motorik, sosyal ve psikolojik gelişimlerinde önemli katkılar sağlamaktadır.Bu araştırmanın amacı, 10?14 yaş arası Eğitilebilir Zihinsel Engellilerde esneklik çalışmalarının hareket gelişimleri üzerine olan etkisini belirlemektir.Çalışmada literatür taramasına ek olarak bir rehabilitasyon merkezinde eğitimlerine devam eden 15 deney ve 15 kontrol grubu olmak üzere toplam 30 erkek eğitilebilir zihinsel engelli seçilmiştir. Deney grubuna 8 haftalık esneklik antrenman programı uygulanırken, kontrol grubuna ise herhangi bir antrenman programı uygulanmamıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneme modeli uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatiksel olarak değerlendirmesinde SPSS 15.0 paket programı kullanılmış ve iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi olan t testi uygulanmıştır.Deney grubunda antrenman öncesi ve antrenman sonrası yapılan boy, vücut ağırlığı ve esneklik test ölçümlerinde anlamlı farklar bulunmuştur (p0.05).Uygulanan antrenman sonucunda 10-14 yaş arası eğitilebilir zihinsel engellilerin fiziksel ve esneklik ölçümlerinde gelişme sağladığı ortaya çıkmıştır.Bu bağlamda spor, engelliler için hayat boyu süren bir refakatçi olarak kabul edilip, her yaştan engelli bireyin hayatında yönlendirici ve yardımcı olarak idrak edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Sport is accepted as one of the most important activity responding to the needs of people with mental disabilities. Because it significantly contributes to their motoric, social and psychological development.The aim of this research is to determine the effects of flexibility training upon the activity development of children with Educable Mental Disabilities who are 10-14 years old.In addition to reviewing the literature, 30 educable male children with mental disabilities, 15 of whom belonged to experimental group while the other 15 were in control group, were chosen among children who were having education at a rehabilitation centre. A flexibility training program was applied on the experiment group, while no training was applied on the control group. Preliminary test - final test control group model was used in the research. While statistically evaluating the data obtained, package software SPSS 15.0 was used, and t test, which deals with the significance of the difference between two average values, was applied.A meaningful differences were discovered between the values of height, body weight and flexibility tests which were applied on the experimental group before and after training (p0,005).In consequence of the training applied, physical and flexibility development was discovered in the children with educable mental disabilities who are 10-14 years old.Within this context, sport should be accepted as a lifelong guide for the disabled; it should also be acknowledged as a leader and a helper for the disabled people from every age.