Belediyelerde sözleşmeli personel uygulaması ve sorunları
Contracted personel system in municipalities and it?s problems
- Tez No: 253247
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA LÜTFİ ŞEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
 - Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sözleşmeli personel kavramı esasında istisnai nitelikte bir statüdür. Ancak günümüzde kamu yönetiminin yeni ihtiyaçları ve farklı amaçlar doğrultusunda oldukça tercih edilen bir istihdam şeklidir. Özellikle 1980'lerden sonra kamu yönetimi anlayışındaki değişmelere ve özelleştirme düşüncesine paralel olarak benimsenen bir istihdam şekli halini almıştır. Sözleşmeli personel uygulaması git gide yaygınlaşmasına rağmen halen yeni düzenlemelere ihtiyaç duyan bir kavramdır. Bütün düzenleme çabalarına rağmen istenilen bir tatmin sağlayamamıştır.Bu çalışmada ortaya konulmak istenen öncelikle sözleşmeli personel kavramının kamu personel istemi içindeki yerinin anlaşılabilmesi, sözleşmeli personel kavramının anlaşılması ve de sözleşmeli statüye tabi olarak çalışanların sıkıntılarının ortaya konulmasıdır. Zira sorunlar tespit edilemeden çözüme ulaşmak zor olacaktır.Kamuda sözleşmeli olarak istihdam edilenlerin sorunlarını ortaya koyarken literatür taramasından faydalanılmış ve buna ek olarak. Kamu-sen in olaya bakışını anlamak adına bu sendika ile iletişime geçilerek fikir edinilmiştir. Bunun da dışında kamuda sözleşmeli olarak çalışan bazı kişilerle fikir edinmek adına kıssa görüşmeler yapılmıştır. ancak bu görüşmeler akademik nitelikten uzak bulunarak tez çalışmasına eklenilmemiştir. Her ne kadar teze başlama aşamasında teze bir anket çalışması ilave edilmesi düşünülüyor olsa da anket çalışması için önceden belirlenmiş ve zaten bilinen soruları içerir nitelikte olacağı düşüncesinden yola çıkarak çok da tatminkar bir sonuç ortaya koymayacağına kanaat getirilerek vazgeçilmiştir.Sözleşmeli personel kavramının çok çeşitli sorunlarla uğraşmak zorunda olduğu aşikardır. Her ne kadar yapılan düzenlemelerle bazı sorunlar makul sınırlar içine çekilmeye çalışılsa da değişen ve gelişen bir kavram olarak yeni ihtiyaçlar ve sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Ayrıca sorunların hangi taraf açısından sorun teşkil ettiği de ayrı bir konudur sözgelimi tüm sözleşmeli personelin en büyük şikayet konusu olan iş güvencesizliğinin kamu açısından iş verimini arttırmanın bir aracı olarak da kullanılabildiği ortadadır. Sonuçta mantıki ve izahı bulunmayan sorunların bir an önce düzenlenmesi ve sözleşmeli personel uygulamasının her iki taraf içinde maksimum tatmini sağlayacak bir düzleme çekilmesi gereği ortadadır.
Özet (Çeviri)
The concept of contracted personnel can be deemed to be an indicator of exceptional quality. Nowadays, due to new necessities and changing objectives, it has become an ever more popular method of employment used by local authorities. Especially after the 1980s as the change in governing styles together with the introduction of privatisation standardised this method of employment. Despite the widespread popularity of contracted employment as a concept it still needs to be restructured and organised. In spite of efforts made to reorganise, the desirable outcome could not be reached.This piece of work will outline a number of important issues, firstly, knowing the place of contracted employment within public personnel, understanding the concept of contracted personnel and the difficulties faced by those who are contracted. Without firstly identifying the problems it will be very difficult to find the solutions.To put forward the difficulties faced by those employed under governmental contract an in-depth research on the available literature was conducted. Furthermore, contact was made with the trades union, Kamu-sen, to obtain their views on this subject. Other than this, small meeting with some employees under public contracts were organised in which many ideas and opinions were traded. Unfortunately due to the lack of academic credibility it has been decided that this piece of research be removed from this dissertation. Despite the initial desire to include a survey in this research paper it was felt that the result would be unsatisfactory due to the fact that the survey would contain predetermined and also well know problems within public contract systems, Hence it has been left out.Regardless of the efforts made to reorganise and bring the concept to a reasonable standard the ever evolving concept seems to bring up new difficulties and challenges that need attending to. Another subject that need close attention is trying to identify the problems that really affect the individual parties (Government/Public). For all contracted employees their main concerns are for job security. On the other hand the government?s main objective is to improve productivity and increase efficiency. In conclusion any problems that can be deemed illogical or unreasonable must be reorganised promptly and for the implementation of contracted personnel to provide maximum satisfaction it is clear that reorganisation is a must.