Kurumsal karne ve bir işletme uygulaması örneği
Kurumsal karne and an example of firm implementation
- Tez No: 253248
- Danışmanlar: PROF. DR. Y. SELİM PAZARÇEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kurumsal Karne orijinal adıyla Balanced Scorecard kavramı son yıllarda yönetim muhasebesi alanında ortaya çıkan çok boyutlu performans ölçme ve değerleme yöntemidir. Kurumsal Karne işletmelerin maddi ve maddi olmayan varlıklarının işletmelerin stratratejik hedeflerine katkısını en üst düzeye çıkarmayı amaçlamakla birlikte bu varlıkların performansının ölçülmesi temeline dayanmaktadır. Geleneksel yöntemlerle performansı ölçülemeyen maddi olmayan varlıklar, bu yöntem sayesinde ölçülebilir hale getirilmektedir. Bu sebeple kurumsallaşmayı ve gelecekte daha da büyüyerek başarılı olmayı amaç edinen işletmeler için kurumsal karne hayati önem taşımaktadır.Bu çalışmanın amacı, Kurumsal Karne ve uygulama süreci hakkında bilgi vererek, işletmelerin hedeflerine ulaşmada Kurumsal Karne'nin önemini ortaya koymaktır. Bu çerçevede, işletmelerdeki Kurumsal Karne uygulamasının işletme başarısına ve uzun vadeli stratejik hedeflerin gerçekleştirilmesine katkısı var mıdır? Sorusuna cevap aranmıştır. Bu amaçla Kurumsal Karne uygulayan bir işletmenin Kurumsal Karnesi ve uygulama sonuçları incelenmiştir.Çalışmada literatür taraması yöntemine ilave olarak örnek olay analizi yöntemi kullanılmıştır. Örnek olay analizi yönteminin kullanılmasını iki sebebi vardır. İlk olarak gerçek bir kurumsal karne uygulama sürecini ve uygulama sürecindeki sonuçları ortaya koymak ikinci ise gerçek uygulama sonuçları ile yöntemin önemini vurgulamaktır.Araştırma sonucunda Kurumsal karne uygulamasıyla öğrenme ve gelişme boyutundan başlayan hareketliliğin iç süreçler , müşteri ve finansal boyutları olumlu yönde etkilediği, ve bu olumlu etkinin işletmelerin stratejik amaçlarına, misyonuna ve vizyonuna ulaşmayı kolaylaştırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kurumsal Karne, original name is Balanced Scorecard, in the emerging field of management accounting in recent years is a multi dimensional performance measurement method. Kurumsal Karne is based on to measure of intangible and tangible assets and aims to maximize contribution of these assets to implement strategic goals of organizations. While intangible assets can?t been measured by traditional methods, Kurumsal Karne provides to measure performance of intangible assets. Therefore Kurumsal Karne has crucial importance for organizations, which aims to grow and institutionalizeGoals of this Project is to give information about Kurumsal Karne and implementation process and state importance of Kurumsal Karne for organizations. Within this framework answer were sought to this questin ? is there contribution to implement long and short term strategic goals of organizations of Kurumsal Karne?. For this purpose Kurumsal Karne of an organization were reviewed and analyzed implementation results.In this study were used literature review and in addition case study method. Reason to prefer case study method is to state of real implementation process of Kurumsal Karne, implementation results, secondly stress with real implementation results importance of method.In conclusion at this project, were dedected that implementation of Kurumsal Karne activity starting from learning and growing dimension effected in positive way internal process, customer and financial dimension and this positive effect ease to reach strategic goals, mission and vizion of organizations.