Türk halk oyunlarında tür sorunu
Turkish folk dance type of problem
- Tez No: 253249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sahne ve Görüntü Sanatları, Folklore, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Türk Halk Oyunlarında Tür Sorunu ele alınmış, şimdiye kadar ortaya koyulan türler incelenmiş, bu türlerin yanlışlıkları ve eksiklikleri saptanıp, yeni bir tür sınıflaması yapılmaya çalışılmıştır.Ayrıca bazı terim ve isimlendirmelerle yeni oluşturulan tür çalışması anlatılmaya çalışılmıştır.Girişten sonraki ilk bölümde, oyun, dans ve halk oyunları kavramları ele alınmış, ikinci bölümde, türün oluşumundaki etkenler incelenmiştir. Üçüncü bölümde, bu güne kadar ortaya koyulan türler ve bu konuhakkındaki bazı görüşlere yer verilerek yeni ve özgün bir tür çalışması ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the matter of style is discussed and the styles have been produced so far are analyzed. The mistakes and lacks are identified and a categorization of a new style is tried to explain.Furhermore, the new style with some terms and denominations is tried to explain.In the first part after the introduction, the concepst such as dance and folk-dance are discussed. In second part, the factors in the creation of the style are analyzed. In the third part, the styles that have been produced so far and the views about this subject are cited and a new authentic style is introduced.