16. yüzyıl şairi Zati'nin gazellerinde bitkiler
Plants of poet Zati's gazelles in the 16. century
  1. Tez No: 253398
  2. Yazar: REYHAN ÇELTİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 505
Özet
Klâsik Türk Şiiri mazmun, imaj ve sembollerin ortaya koyduğu sıklıkla kullanıldığı; çok zengin kaynaklardan beslenen bir şiirdir. Tezimiz, Zâtî'nin gazellerindeki bitkilerin tespiti ve kullanım özelliklerini incelemeye yöneliktir. Bu çalışmada, çeşitli kaynaklara dayalı olarak bitkiler tanıtılmıştır. Daha sonra örnek beyitler aracılığıyla zikredilen bitkilerin hangi özellikleriyle nasıl ele alındığını, şiire kazandırdığı mana ve ifade zenginlikleri ile şaire sunduğu anlatım imkânları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mazmun (a specific word which has special meaning) motifs, images and symbols have been frequently used in Classical Turkish Poetry and it has been fed with very rich sources. The aim of this study is to determine the plants and to examine their features of usage in Gazelles of Zâtî. In this study, the plants are introduced by various sources. Then by the help of couplets of examples, we will determine the plants which are used in Gazelles of Zâtî, with which features and how they are used, and we will try to show how these plants give the richness of meaning and expression and possibilitiy of way of speaking to Gazelles of Zâtî.