Tercüme-i Risâle-i Mûsikî ve İlm-i Edvâr-ı Mûsikî çeviri yazı inceleme - karşılaştırma
- Tez No: 253272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAKİ KÜÇÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 399
Özet
Türk Mûsikîsi nazariyatını konu alan ve Tercüme-i Risâle-i Mûsikî ile İlm-i Edvâr-ı Mûsikî eslerinin çeviri yazı inceleme ve karşılaştırması üzerine yapılan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde 18. Yüzyıla Kadar Türk Mûsikîsi hakkında genel bilgi verilmiştir. Bu bölümde daha önceden yazılmış mûsikî edvarları ile Türk Mûsikîsi bestekârları hakkında da tanıtıcı bilgiler yer almaktadır.Birinci bölümde Tercüme-i Risâle-i Mûsikî ile İlm-i Edvâr-ı Mûsikî hakkında bilgiler yer almaktadır. Eserlerin yazarları ya da mütercimleri, eserlerin fiziksel özellikleri, yazım ve istinsah tarihleri, bulunduğu yer ya da kütüphane? v.s. gibi teknik bilgilere yer verilmiştir.İkinci bölümde eserlerde yer alan makamlar, âvâzeler (ağazeler), şu'beler, terkîbler, usûller, çalgılar, formlar (yapılar), makamların vakitle ilişkisi, makamların insan teniyle ilişkisi ve makamların astrolojiyle, ilişkisi anlatılmaktadır.Üçüncü bölümde iki eserin transkribe edilmiş metinleri ve metinlerin günümüz Türkçesine aktarılmış biçimleri yer almaktadır.Son bölümde ise Tercüme-i Risâle-i Mûsikî ile İlm-i Edvâr-ı Mûsikî'nin karşılaştırılmasına yer verilmiştir. İki esrin içinde yer alan ortak konular ile eserlerin birbirlerinden farklı yönleri ele alınarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, whose content is the theories of Turkish Music and the comparisons and contrasts between the works of art of Tercüme-i Risâle-i Mûsikî and İlm-i Edvâr-ı Mûsikî, is made up of four sections ( or parts).In the introduction part, the general information about Turkish Music until 18. century is given. In this part, there is also descriptive information about the old music books and the composers of Turkish Music.In the first part, there is information about Tercüme-i Risâle-i Mûsikî and İlm-i Edvâr-ı Mûsikî, the technical information like the writers of the translators, the physical leatures, the publication and formation dates of the works of art and the place or library it?s in is also mentioned there.In the second part, tunes (makamlar), âvâze, şu?be, composition (terkîb), rhythm (usül), musical instruments, forms, the relation between tunes and time, the relation between tunes and people?s skin, and the relation between tunes and astrology.In the third part, the transcripted and modern Turkish forms of two texts are given.And in the last part, the comparisons between Tercüme-i Risâle-i Mûsikî and İlm-i Edvâr-ı Mûsikî. The mutual topics in two Works of art and the differences between them is also mentioned and given in there.