Şirketlerin finansman eğilimlerine ilişkin Sakarya ilinde bir uygulama
The financing trends of firms: An application in Sakarya
  1. Tez No: 253284
  2. Yazar: AYÇA ÖNUÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Şirketlerin finansman eğilimleri, ağırlaşan piyasa koşullarında firmaların sürekliliğini sağlayabilmek ve şirket değerlerini arttırabilmek adına çok önemli bir konudur. Firmaların sermaye yapısı kararlarını alırken hangi faktörleri önemsedikleri, sermaye yapılarındaki Öz kaynak+ borç ağırlıklarını neye göre belirledikleri araştırılmaya değer bir olgudur. Finansal kararlarla ilgili teorisyenlerin ortaya koyduğu bir çok yaklaşım vardır. Net Gelir Yaklaşımı, Net Faaliyet Geliri Yaklaşımı, Modigliani-Miller Yaklaşımı, Finansal Sıkıntı ve Temsil Maliyetleri Yaklaşımı, Asimetrik Bilgi Teorisi, Denge Teorisi ve Finansal Hiyerarşi Teorisi bu yaklaşımlardandır. Yeni yaklaşımlardan olan Denge Teorisi ve Finansal Hiyerarşi Teorisi günümüzde geçerliliği olan teorilerdendir. Bu teorilerin yaklaşımlarının günümüz koşullarında uygulanabilirliğini ölçmek çalışmamızın amacıdır.Tez kapsamında Sakarya ilinde faaliyet gösteren ticaret ve sanayi firmaları ile yüz yüze görüşme yapılarak bu yaklaşımların uygulamada kabul görüp görmediği araştırılmıştır. Anket çalışması kapsamında 50'den fazla firma ile irtibat kurulmuş ancak 35 firmadan geri dönüş alınmıştır. Bu firmalardan büyük çoğunluğu gerek aktif büyüklüğü gerekse de çalışan sayıları açısından KOBİ niteliği taşıyan (250 kişiden az çalışanı olan ve aktif büyüklüğü 25.000.000 TL'den küçük olan) firmalardır.Anket bulgularımıza göre, firmalar borçlanmanın vergi avantajı ve borcun maliyeti arasında bir nokta belirleyerek borçlanma oranlarını tespit ederler. Büyük firmalar bu oranın tutturulmasında daha katı davranırken, küçük firmaların esnek davrandıkları gözlemlenmiştir. Firmaların beyanlarına göre, borçlanma oranları genellikle endüstrinin ortalama borçlanma oranından daha düşük kalmaktadır. Firmalar finansal esneklik sağlamak amacıyla boş borç kapasitesi bulundururlar. Piyasadaki faiz oranlarının seviyesi, borç edinmenin işlem maliyeti ve borçlanmanın vergi avantajı borçlanma politikalarını etkilemede yetersiz görülürken, firmanın finansal sıkıntıda olması, satış ve nakit akımlarında düzensizliklerin olması ve firma itibarının korunması borçlanma politikalarını etkileyen faktörler arasında sıralanmıştır. Firma itibarının korunması faktörünü seçen firmaların çoğunun küçük firma olması dikkat çekicidir. Firmalar sadece iç kaynakları yetersiz olduğu durumlarda borçlanmazlar. Genelde firmaların tercihleri iç-dış kaynakların birlikte kullanılması yönündedir.Firmaların sermaye yapısı kararları, firma değerinin artması ve firmanın gelişmesi için çok önemli bir faktördür. Tüm firmaların bu bilince varmaları, firma yetkililerinin ve çalışanlarının optimum sermaye yapısı kararlarını vermesi için yeterli bilgi düzeyinde olmaları gerekmektedir. Ayrıca makro politikalarla firmaların piyasadaki fırsatları değerlendirmelerine yardımcı olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Financing trends of companies is a very important subject with regard to achieving continuity of the companies in the worsening market conditions and increasing the company values. It is worthy of researching what the companies consider when making decision on the structure of the capital and how they determine the resource+ debt balance in their capital structures. There are many approaches set out by the theorists about financial decisions. Net Income Approach, Net Operating Income Approach, Modigliani-Miller Approach, Financial Difficulty and Representation Cost Approach, Asymmetric Information Theory, Trade Off Theory and Peckşng Order Theory are among those approaches. Trade Off Theory and Pecking Order Theory, which are new approaches, are accepted theories today. The aim of our study is to measure the practicality of these theories under today?s conditions.We met personally with the commercial and industrial companies in Sakarya within the scope of the thesis to see if these approaches are practically adopted. More than 50 companies were contacted for the survey study, but 35 of them responded. Most of these companies were SME?s (less than 250 employees and with an active size of less than 25.000.000 TL) by means of their active sizes and number of employees.According to the data from our surveys, the companies determine the rates of loaning by designating a point between the tax advantage of loaning and the cost of the debt. While the bigger companies are stricter to determine this rate, the smaller ones tend to be more flexible. According to the declarations of the companies, their rates of loaning generally remain lower than the average rate of the industry. Companies maintain free debt capacities to provide financial flexibility. While the range of the interest rates in the market, transaction cost of loaning, and tax advantages of loaning are considered insufficient by means of affecting the loaning policies, suffering financial troubles, irregularities in sale and cash flows, and maintaining the credibility of the company are listed as the factors that affect the loaning policies of the companies. It is interesting that most of the companies that chose the factor of maintaining the credibility of the company were small sized companies. Companies do not incur debts only when their internal resources are insufficient. Their preferences are mostly based on using both internal and external resources together.Decisions of companies on their capital structure are very important for increasing the value of the company and its development. All companies need to be aware of that, and the authorities and employees of the companies need to be knowledgeable enough to make the best decisions on the structure of the capital. Additionally, the companies should be assisted by macro policies to make use of the opportunities in the market.