Gençlerin teröre yönelmelerini engelleme amacıyla eğitim yoluyla alınacak önlemler
Using education as a precaution to prevent young people from being drawn into terror
- Tez No: 253329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Son zamanlarda dünyada ve Türkiye'de terör olaylarının gün geçtikçe artması ?20. yüzyıl bir terör çağı olarak anılmasına karşın 21. yüzyılın bir süper terör çağı olacağı? iddiasını güçlendirmektedir. Özellikle 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'deki Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon'a yapılan terörist saldırılardan sonra terörizm ?küresel? bir boyut kazanmıştır. Terör olaylarının hangi ülkede, nerede, ne zaman, nasıl ve kimler tarafından kimlere yönelik gerçekleştirileceği çoğu zaman bilinemediğinden birçok ülkede insanlar korku içinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Terör olaylarını bitirmek amacıyla silahlı mücadeleye yıllardır devam edilmesine rağmen terör olaylarının önüne geçilememiştir. Bunun en önemli sebeplerinden biri terör örgütlerine yeni katılımların engellenememesidir.Etkileşimin zirvede olduğu ve değişken bir ruh hali ile toplumsal olay ve sorunlara yeterli bilinçlenme olmasa da sahip çıkmaya çalışan gençler; terör örgütleri için en önemli insan kaynağını oluşturmaktadırlar. Terör örgütleri gençlere gelecekte kendi grubunda çalışacak birer eleman gözüyle bakmakta, gençleri kadrolarına katabilmek için her türlü yönteme başvurmaktadırlar. Çünkü dünyadaki tüm terör örgütleri, gençliğin enerjisinden ve gücünden yararlanmaya çalışmaktadırlar. Bu nedenle terör örgütlerinin en çok eleman kazandığı grup olan gençlere sahip çıkılamadığı sürece, terör olaylarının ortadan kaldırılması zordur.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; gençlik, gençliğin özellikleri ve gençlerin etkileşim alanları anlatılmıştır. İkinci bölümde; terör, terörizm kavramlarına değinildikten sonra terör örgütlerine katılanların profilleri yapılan araştırmalar çerçevesinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde terör örgütlerinin gençleri elde etme yöntemleri anlatıldıktan sonra son bölümde gençlerin teröre yönelmelerinin eğitim yoluyla alınacak önlemlerle engellenebileceği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the days go by, the increase of terrorism in Turkey and in the world has strengthened the theory that“as the 20th century was a century of terror, the 21st century will be a century of super-terror.”Particularly since the September 11, 2001 attacks against the world trade center and the Pentagon in the US, terrorism has taken on a global dimension. Many nations live in fear because it isn't generally known in advance where terrorist incidents will happen, when they will happen, how they will be carried out, who they will be carried out by, or who they will target. Despite years of armed struggle against terrorism, terrorist incidents haven't ended. One of the most important reasons for this is the failure to prevent new recruits from joining terrorist organisations.Young people are at their peak of malleability and are very changeable. Young people who try to confront social issues and problems even though they don't possess a sufficient understanding of them constitute the most important human resource for terrorist organisations. Terror organisations view each young person as a future employee and try every means to add them to their membership rolls. Every terrorist organisation in the world tries to benefit from the energy and strength of young people. This is why as long as young people aren't taken care of, they are the group from which organisations gain most of their recruits and eliminating terrorist incidents will remain difficult.This study consists of four parts. The first part examines youth, the characteristics of youth and the malleability of young people.The second part touches on the concepts of terror and terrorism, and then examines research regarding the profiles of people who join terrorist organisations. The third part examines how the organisations recruit young people, and the fourth part looks at what measures can be taken in using education to prevent young people from joining them.