Irak Bölgesel Kürt Yönetimine küresel ve bölgesel bakış
A global and regional view to Iraq Provincial Kurdish Government
- Tez No: 253330
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇUFALI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Polis Akademisi
 - Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 154
Özet
Irak tarihi, devletin kuruluşundan bugüne sürekli olarak Kürt grupların ayrılıkçı faaliyetlerine ve isyanlarına sahne olmuştur. Bu isyanlar, zamanla ülkenin kuzey bölgesinde yoğunlaşmış ve ayrılıkçı bir harekete dönüşmüştür. Kürt gruplar Bölgesel Kürt Yönetimi adı altında I. Körfez Savaşı'ndan bu yana adeta ?de facto? bir devlet gibi hareket etmişlerdir. 2003 sonrasında ise, Kürtlerin etkinliği iyiden iyiye artmıştır. Önümüzdeki süreçte, Bölgesel Kürt Yönetimi'nin ?otonomi? ve hatta ?tam bağımsızlık? kazanmak için çabalarını sürdüreceği öngörülmektedir.Tezimizde, küresel ve bölgesel güç odaklarının Bölgesel Kürt Yönetimine temas noktalarını belirlemek suretiyle, önümüzdeki dönemde bu uluslararası aktörlerin geliştirebilecekleri taktik ve stratejiler ve bunlara dayalı olarak oluşturulacak politikalar analiz edilmeye çalışılmıştır. Küresel ve bölgesel aktörlerin güncel politikaları ortaya konurken, Iraklı Kürtlerle geçmişteki ilişkileri de göz önünde bulundurulmuş ve gelişmeler günümüzle ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ever since the foundation of its state, Iraq?s history has witnesses continuous separatist activities and rebellions of Kurdish groups. These rebellions became dense in time at the northern part of the country and converted into separatist activities. The Kurdish groups acted as a ?de facto? state since the 1st Gulf War under the title Provincial Kurdish Government. After 2003, the activities of Kurdish decreased significantly. During the process ahead of us; it is anticipated that the Provincial Kurdish Government will continue its efforts for ?autonomy? and even for ?full independence?.In our thesis, by means of detecting the contact points of the global and regional power groups to the Provincial Kurdish Government, it is attempted to analyze the tactics and the strategies and also the policies basing on these, which may be developed by these international actors during the term ahead of us. While setting forward the contemporary policies of the global and the regional actors, their relations with the Iraqi Kurdish are also considered and the developments are related with today.