Irak'taki etnik milliyetçiliğin bölgeye yansımaları: ?Kürtçülük örneği?
Regional reflection of ethnic nationalism in Iraq: Sample of Kurdish nationalism
  1. Tez No: 325053
  2. Yazar: HASAN HÜSNÜ DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. CEMALETTİN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Çalışmada; Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetiminin dünü, bugünü ve geleceği ele alınarak Irak'taki kürt milliyetçiliği incelenmiştir. Çalışmanın amacı; bölgedeki değişim sürecini, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ve diğer bölge ülkelerinin davranışları ve tepkileri temelinde Senaryo Analiz Yöntemi kullanarak öngörebilmektir.Çalışmam, Irak'taki etnik gruplar ve bu grupların milliyetçilik faaliyetleri; bu faaliyetler üzerinde etkili olan yabancı ülkeler ve gelişmeler; Kürtçü faaliyetlerin yakın dönemdeki gelişme seyri; Irak'ın SOFA kapsamında ABD askerleri tarafından terk edilmesini müteakip Irak'taki muhtemel Kürt kaynaklı gelişmeler ile bu gelişmelerin bölgeye yansımalarını kapsamaktadır.Oluşturulan senaryolar doğrultusunda Kürt milliyetçilerin çok kısa vadede bağımsızlıklarını ilan etmeleri zor gözükmektedir. Ancak uygun şartların oluşmasını takiben bağımsızlıklarını ilan etmeleri beklenmektedir.Bölgesel Kürt Yönetiminin belirlediği bağımsızlık amacına ulaşıncaya kadar kazanımlarını en üst seviyeye çıkarmak için küresel güçlerin hedeflerine uygun hareket edeceği ve böylece her gelişmeden menfaat elde etmek amacında olacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, Kurdish nationalism in Iraq is brought up by considering (especially) Kurdistan Regional Government?s past, present and future. Purpose of this study is to foresee the process of the change in the region on the base of Iraq Kurdistan Regional Government and the other local governments behaviors and reactions by Scenario Analysis Method.My study includes; ethnical groups in the Iraq and their nationalist activities which the foreign countries promotes; Kurdish activity progress during recent past; immediately after United States Army desertion from Iraq by laws of SOFA, probable Kurdish sourced incidents and the reflections of them to the region.In accordance with the scenarios constructed, it is hard to expect an independency declaration for the Kurdish nationalists soon. But after convenient conditions provided in the region, it is expected rightaway.Kurdistan Regional Government is expected to act in harmony with the superpowers until reaching their independency goal; with expectance of benefit from every single evolution in the region to maximize their earnings.