Kant'ın etik görüşünde özgürlük kavramının yeri
The place of the concept of freedom in Kant's ethical wiew
  1. Tez No: 253344
  2. Yazar: CEYHAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAŞKINER KETENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde Antikçağdan 20. yüzyıla kadar önemli filozofların özgürlük görüşlerine yer verildi. Antikçağ filozoflarından Platon Devlet'inde seçimlerimizde kendini gösteren bir özgürlükten söz eder. Aristoteles ise özgürlüğü insan türünün bir özelliği olarak görür. Ona göre, aklını kullanarak bilgi sahibi olan insan özgürdür. Ortaçağda özgürlük dinle ilgisinde ele alınmıştır. Ortaçağın iki önemli filozofu olan Augustinus ile Aquinalı Thomas ahlâkı ve özgürlüğü teolojik temellere dayandırırlar.17. yüzyılda Descartes'ta özgürlük ruhun bir özelliğidir. Belirlenimci bir ahlâk görüşüne sahip olan Spinoza ise, aklını kullanarak erdemli olan özgür insanı tutku ve arzularına göre hareket eden diğer insanlardan ayırır. Bu insanlar yaptıkları eylemin nedenlerini bilmezler. Leibniz için özgür olmak, eylemlerimizde kendimize aklı kılavuz yapmaktır.18.yüzyılda durum daha farklıdır. Bu dönemin en önemli filozofu, özgürlüğü istemenin belirlenmesiyle ilgili olarak ele alan David Hume'dur. Hume, özgürlüğün ne olduğunu belirlemeksizin insanın özgür olup olmadığını tartışmanın havanda su dövmekten başka bir şey olmadığını görür. Locke ise özgürlüğü toplumsal özgürlük anlamında ele alır.Çalışmamızın ikinci bölümünde Saf Aklın Eleştirisi'nde özgürlük sorunu ele alınmaktadır. Bu bölümde Kant'ın temel kavramları ele alınarak, özgürlüğün aklın sorunsal bir idesi olarak kaldığı ortaya konmuştur.Üçüncü Bölüm'de Kant Etiği'nde özgürlük sorunu ele alınmaktadır. Bu bölümde Kant'ın çağındaki etik görüşlerine bakışı; Kant'ın etik görüşünün önemli kavramları olan isteme, ödev, buyruk, kesin ve pratik buyruk özgürlük kavramları detaylı bir şekilde açıklandı. Ayrıca yine bu bölümde Kant sonrasında özgürlük kavramını ele alan Schopenhauer, Mill ve Sartre'ın özgürlük görüşleri de Kant'ın özgürlük görüşüyle bağlantıları bakımından ele alınmıştır.Sonuç bölümünde, Kant'ın özgürlük görüşünün etik tarihi için vazgeçilmez öneminden söz edildi. Kant'ın insanın değerini korumaya odaklı özgürlük görüşünün önemi vurgulandı ve bu özgürlük anlayışı ile ortaya çıkan olanaklara işaret edildi.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, the views of freedom of important philosophers from Antiquity to 20th century were examined. An Antiquity philosopher Plato talks about a freedom which shows itself in our choices in his Republic. Again, another Antiquity philosopher, Aristotle also accepts freedom as a characteristic of human species. According to him, a person who obtains knowledge by using his reason is free. In the Middle Ages, freedom was taken as related to religion. Augustine and saint Thomas Aquinas who are the two important philosophers of Middle Ages ground the morality and freedom on the theological bases.In the 17th century, freedom was taken as a quality of the soul in Descartes. Spinoza who has a deterministic view of ethics, on the other hand, differentiates the free person who becomes virtuous by using his/her reason from other people who act according to their passions and desires. These people do not know the reason behind their acts. For Leibniz, to be free is to let the reason guide our acts.In the 18th century the situation is a little different. The most important philosopher of this era is David Hume who reconsiders the freedom as related to the determination of volition. Hume sees that to discuss whether a person is free or not is fruitless without determining what freedom is. Locke, on the other hand, takes freedom as social freedom.In the second chapter of our thesis the problem of freedom in The Critique of Pure Reason. In this chapter, by tackling the fundamental concepts of Kant, it was set froth that freedom remains a problematic idea of reason.In the third chapter, the problem of freedom in Kantian ethics was dealt. In this chapter, Kant?s view of ethical theories in his age, the important concepts of Kantian ethics such as will, duty, imperative, categorical and hypothetical imperative and freedom were explained in detail. Moreover, the views of Schopenhauer, Mill and Sartre, who dealt with post-Kantian problem of freedom, were also investigated concerning Kant?s view of freedom.In the concluding chapter, the indispensible importance of Kant?s view of freedom for the history of ethics, the importance of Kant?s view of freedom which focuses on the preserving the value of the person were mentioned and the possibilities arising from this view of freedom were noted.