Konaklama işletmelerinde çalışanlara yönelik yıldırma davranışları (mobbing) ve iş stresi: Mersin ili örneği
Mobbing and stress in the occommodation enterprises: Mersin example
  1. Tez No: 253352
  2. Yazar: NURAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Otel işletmelerinde yıldırma davranışının oluşması olasılığı yüksektir ve araştırmalar yıldırma eylemlerinin en büyük stres nedeni olduğunu göstermektedir. Yıldırma bir iş yerinde çalışan / çalışanlara uygulanan, uzun süreli ve sistematik olan olumsuz davranışlardır. Çağımızın hastalığı olan stresin en büyük nedenlerinden birisi yıldırma davranışıdır ve hem yıldırma, hem de stres personel üzerinde iş tatminsizliğine neden olmakta, dolayısıyla iş performansı olumsuz yönde etkilenmektedir.Bu çalışmanın temel amacı yıldırma olgusunun turizm sektöründeki boyutlarının tespit edilmesi ve yıldırma davranışının iş stresine etkisinin incelenmesidir. Ayrıca yıldırma davranışının ve iş stresinin iş tatminine etkisinin tespit edilmesi çalışmanın diğer amaçları arasındadır. Bu amaçlar doğrultusunda Mersin'de faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı konaklama işletmelerinde, müşteriler ile iletişimi yoğun olan ön büro ve yiyecek- içecek departmanı çalışanlarına hazırlanan soru formları uygulanmış ve toplanan veriler üzerinde SPSS programıyla gerekli istatistiki analizler yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; kişiliğe yönelik olumsuz davranışlar, işe yönelik olumsuz davranışlar ve psikolojik ve fiziki şiddet davranışları olmak üzere üç yıldırma davranışı boyutu ortaya çıkmıştır. Bu boyutlardan işe yönelik olumsuz davranışlar ve psikolojik ve fiziki şiddet davranışları iş stresi üzerinde etkili olurken, kişiliğe yönelik olumsuz davranışların iş stresi üzerinde herhangi bir etkisi olmamasına rağmen, bu boyutlardan kişiliğe yönelik ve işe yönelik olumsuz davranışların iş tatmini üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. İş stresinin de iş tatminini negatif yönde etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Mobbing stands a high probability of occurence in the hotels. Research indicates that mobbing is the major cause of stres. Mobbing is a systemmatic and on going behavior that a person or persons are exposed to in a work environment. Mobbing is one major cause of stres at work and both mobbing and stres affect work performance negatively.The main objective of this study is to determine the diamensions of mobbing in the accomodations industry and investigate the effects of mobbing on the work stress. Searching the relation between the mobbing dimensions and job satisfaction and also between the job satisfaction and job stres are among the other objectives of the study.Data has been gathered through the questionnaires filled out by the hotel employees working in high customer contact departments of four and five star hotels, namely the front Office and the food and beverage departments. As a result of the statistical analyses, three mobbing dimensions (personality related negatice behavior, job related negative behavior, psychological and physical violence behavior) have been identified. Of these dimensions, job related negative behavior and psychological and physical violence behavior have an effect on the job stress whereas personality related negative behavior has no effect. As far as job satisfaction is concerned, personality related and job related negative behaviors have been found to have negative effects.