Son dönem Osmanlı ilmihallerinden Vesîletü'n-necât, Musahhah Dürr-i Yektâ ve ilmihal'in değerlendirme ve latinizesi
Evaluations and latinizations of the last period Ottoman catechisms? books which are Vesîletü?n-Necât, Musahhah Dürr-i Yektâ and ilmihal
  1. Tez No: 253363
  2. Yazar: NUR İLKAY CERRAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tez, fıkıh literatüründe ilmihal kavramı, Osmanlının son döneminde ortaya konan ilmihallerden Vesîletü'n-Necât, Musahhah Dürr-i Yektâ, İlmihal'in tanıtım, değerlendirme ve Latinizesi ve müellifleri hakkında bilgi sunmaya dayalı bir çalışmadır.Çalışma, dört temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ilmihal kavramı, ilmihal bilgisinin önemi, gerekliliği ve faydaları, ilmihal kitaplarının tarihî seyri, son dönem Osmanlı ilmihal literatürü hakkında kısa ve genel bilgi verilmiştir.İkinci bölümde, Ahmed Ziyâüddîn, İmâmzâde Es`ad Efendi ve Süleyman Hüsnü Paşa'nın hayatları, ilmî kişilikleri ve eserleri hakkında kısa bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde, Vesîletü'n-Necât, Musahhah Dürr-i Yektâ ve İlmihal adlı eserlerin tanıtım ve değerlendirilmesi yapılmıştır.Eserin dördüncü ve son bölümünde ise Vesîletü'n-Necât, Musahhah Dürr-i Yektâ ve İlmihal adlı eserler Latinize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study that providing information about of the concept of catechism in fiqh literature; presentation, assessment, latinization and author of catechisms that named Vesîletü?n-Necât, Musahhah Dürr-i Yektâ, Ilmihal which laid down in the last period of Ottoman.The study consists of four essential sections. In the first section, brief and general informations about the concept of catechism, importance, necessity and benefits of the catechism knowledge, historical process of catechism books, the last period Ottoman catechism's literature, are given.In the second section, brief informations about the Ahmed Ziyâüddîn, İmâmzâde Es`ad Efendi and Süleyman Hüsnü Paşa's lifes, scientific personalities and works, are given.In the third section, the presentation and assessment of books which named Vesîletü?n-Necât, Musahhah Dürr-i Yektâ and Ilmihal, has been done.In the fourth and final section of the study, the books named Vesîletü?n-Necât, Musahhah Dürr-i Yektâ and Ilmihal, has been latinized.