35-45 yaşları arasında düzenli fitness programına katılan sedanter bireylerin seçilmiş bazı motorik özelliklerinin incelenmesi
The research of some choosen motoric characteristics of sedantery individuals bewtween 35-45 ages that attend the regular fitness program
  1. Tez No: 253364
  2. Yazar: YUNUS BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada fitness'a yeni başlayan ve daha önceden en az 6 ay fitness yapmış 35-45 yaş aralığındaki bayan ve erkek gruplara 8 hafta boyunca uygulanan aletli ve aletsiz fitness çalışmalarının fiziksel uygunluk üzerine etkilerinin belirlenmesi ve iki grup arasındaki gelişme oranlarının karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Çalışma ön test-son test deneme modeline göre yapılmıştır.Araştırmaya İstanbul Garanti Bankası Genel Müdürlüğünde çalışan 20 kadın ve 20 erkek olmak üzere 40 denek katılmıştır. Araştırmaya düzenli egzersiz yapan ile egzersize yeni başlayan gruplar oluşturmaktadır. Araştırmaya başlaman önce deneklere boy, kilo ölçümleri, beden kitle endeksine (BMI), vücut yağ yüzdesi (BIA), MaxO2, 1RM maksimum kuvvet, leylek denge ve istirahat nabzı ölçümleri yapılmıştır. 8 haftalık egzersiz programı uygulandıktan sonra tekrar ölçümler alınarak arasındaki istatistiksel farka bakılmıştır.Bu çalışmanın sonucunda düzenli egzersiz yapan ve egzersize yeni başlayan grubun ölçümleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.Düzenli egzersiz yapan ve egzersize yeni başlayan erkeklerin vücut ağırlıklarında, beden kitle endeksinde (BMI), vücut yağ yüzdesi (BIA), istirahat nabzı, MaxO2, denge ve 1RM maksimum kuvvet ölçümlerinde istatistiksel anlamda fark bulunmuştur.Düzenli egzersiz yapan ve egzersize yeni başlayan kadınların vücut ağırlıklarında, beden kitle endeksine (BMI), vücut yağ yüzdesi, istirahat nabzı, MaxO2, leg extension maksimum kuvvet (1RM) ölçümlerinde istatistiksel anlamda fark varken diğer değişkenler arasında anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which is conducted during 8 weeks to men and women in the age interval of 35-45 that they are beginner or did fitness at least 6 monthhs before, is to determine the effects of apparatus and non-apparatus fitness works and comparing the development rates between these two groups. This study is done according to the pre test-post test model.20 men and 20 women, totally 40 people working in The Head Office Of Garanti Bank, attended to the research. The groups in the research are formed by people who do exercises regularly and are beginner in doing exercises. Before starting the research, some measurements conducted to subjects; these are, height, weight, body mass index (BMI), body fat rate (BIA), maxO2, 1RM maximum force, Standing Stork Test, and rest pulse. The difference in measurements were detected after the 8 weeks exercise program.Following the research, a significant relation was ascertained between the post measurements of the group of subjects who do exercise regularly, but no significant relation was found in the group of subjects who were the beginners.A statistically significant difference was detected among men who do exercises regularly and are beginner in doing exercises, through the measurements of body mass index (BMI), body fat rate (BIA), maxO2, rest pulse, balance and 1RM maximum force.A statistically significant difference was detected among women who do exercises regularly and are beginner in doing exercises, through the measurements of body mass index (BMI), body fat rate (BIA), MaxO2, rest pulse, leg extension and 1RM maximum force, while there is no significant difference between other variables.