İşkolikliğin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi
The effect of workaholism on organizational commitment
  1. Tez No: 253365
  2. Yazar: DZHEMİLYA DOSALİYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN BAYRAKTAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde insanların iş yerinde kendilerini ispat etmeye çalışmaları, işsiz kalma korkusu, teknolojik gelişmelerin iş yapma biçimlerini etkilemesi ve çalışanların bunları takip edebildiklerini göstermeye çalışmaları sonucu artmaya başlayan işkoliklik kavramının ve etkilerinin araştırılması, gün geçtikçe önem arz etmeye başlamıştır. Araştırmacıların işkolikliğin olumlu ya da olumsuz olup olmadığı konusunda hem fikir olmamaları ile birlikte işkolikliği olumsuz olduğu, neticesinde ise çalışanı, yakınlarını ve çalıştığı örgütü olumsuz yönde etkilediği anlayışı literatürde daha çok kabul gördüğü söylenebilir. Örgütsel bağlılığın olumlu çalışan davranışları üzerinde pozitif etki yarattığı düşünülmesi örgütsel bağlılığı araştırmacıların dikkate değer bir konu haline dönüştürmüştür. Bu çalışmanı amacı işkoliklik ile örgüsel bağlılık arasında ilişki incelemektir.Birinci bölümde; işkoliklik kavramı üzerinde durulmaktadır. Bu bağlamda işkolikliğin, anlaşılmasını sağlayacak teorik açıklamalar, temel kavramlar, sınıflandırılması, neden ve etkileri incelenmiştir.İkinci bölüm; örgütsel bağlılık kavramı, önemi ve tanımları, örgütsel bağlılık ile ilgili teoriler ve örgütsel bağlılığın sınıflandırılması konuları ele alınacaktır.Üçüncü bölüm ise çalışmanın uygulama kısmını oluşturmaktadır. Araştırma Marmara bölgesi banka çalışanları üzerinde yapılmıştır. Uygulamada standardize anketler kullanılmıştır. Elde edilen veriler ile, banka çalışanların işkolik olup olmadığı ve bu durumun çalışanların örgütlerine karşı bağlılıkları nasıl etkilediği araştırılmıştır.Gerçekleştirilen araştırmada, işkolik olarak tanımlanabilecek denekler ile karşılaşılmamıştır. Bunun nedeni olarak banka çalışanlarının bulundukları ağır çalışma koşullarını benimsemelerinden dolayı verilen ifadelerde daha çok orta derecelere yönelmiş olabildikleri düşünülmektedir. Bu çalışma sonucunda sadece işkoliklikle ilgili boyutlardaki yükselişin örgütsel bağlılığı da olumlu yöne etkilediği sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte örgütsel bağlılık ve işkoliklik boyutları arasındaki ilişkiye yönelik yapılmış regresyon analizi, örgütsel bağlılığın duygusal ve normatif boyutlarının artması işkolikliğin işten zevk alma boyutunu arttırmakta; duygusal, normatif ve devamlılık bağlılıklarının, dolayısıyla genel anlamda örgütsel bağlılığın artması işkolikliğin işe güdülenme hissi boyutunu arttırmaktadır. Deneklerin duygusal ve normatif bağlılıklarının da devamlılık bağlılıklarına göre daha yüksek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In today?s world, for most of the employees in an effort to prove themselves, the fear of loosing their jobs, the effects of tchnology on the business procedures have resulted in the concept of workaholism and there has been a growing body of research in this issue. There has been a dilemma of whether workaholism has positive effects, however, there is a tendency toward considering workaholism having more negative effetcs on the outcomes and employee behaviours. On the other hand, organisational commitment is thought to have positive effects. This study aims at reaching an understanding of the effects of the workaholism on organisational commitment.In the first chapter of the dissertation, the concept of workaholism was explained in detail. In this context, the theorical explanations, fundamental concepts, classification and the effects are analysed.In the second chapter, the concept of organisational commitment was clarified as well as giving the importance and related teories and the classifiation.In the third chapter, the relationship of workaholism and organisational commitment was sought empirically. A standart questionnnaire has been applied on workers in the banking sector. In this way, it was meant to find out whether workers in the banking sector are workaholic and how this situation affects their organisational commitment levels.In this study there has been no participant defined as workaholic by thmselves. It is probably due to the fact that bank workers generally are in heavy working conditions and hence they are not aware of the working conditions. As a result of this study, the rise in workaholic dimensions seem to be affecting organisational commitment positively. However, regression analysis results show that as affective and normative dimensions of organisational commitment increase work enjoyment dimension of workaholism increases and in general terms organisational commitment affects workaholism positively. It may be stated that affective and normative commitment of the participants are higher than their continuance commitment.