İşkoliklik ve iş stresi ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on the relationship of workaholism and work stress
  1. Tez No: 756967
  2. Yazar: KADİRNEDİM ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İşkoliklik, bireysel, çevresel ve örgütsel birçok faktör ile anlaşılmaya ihtiyaç duyulan bir kavram olmakla birlikte, günümüzün hızla değişen çalışma dünyası, bireyleri daha fazla çalışmaya yönlendirmede, işkoliklik eğiliminin artmasında önemli bir rol üstlenmektedir. Birçok değişken üzerinde etkisi olan işkoliklik, çalışanlarda iş stresinin de artmasına yol açmaktadır. Çalışma, işkoliklik ve iş stresi arasındaki ilişkiyi saptama amacı taşımaktadır. Bu çerçevede, İstanbul ilinde özel ve kamu sektörü çalışanı 401 kişiden veri toplanmıştır. Katılımcılar, kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında ise anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerin işlenmesi ve analizinde SPSS programından yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçları, işkolikliğin“sorumluluk duygusu”boyutunun iş stresini pozitif yönde ve anlamlı şekilde etkilediğini,“çok çalışma”boyutunun ise iş stresi üzerinde anlamlı etkiye sahip olmadığını göstermektedir. Çalışmanın, örgütlere ve çalışanlara ilgili konularda durum değerlendirmesi yapma, uygulamalarını ve kaynaklarını gözden geçirme ve iyileştirme yönünde yardımcı olması beklenmektedir. Ayrıca iki değişkeni birlikte lisansüstü düzeyde ele alan sınırlı sayıda araştırma olması dolayısıyla, çalışmanın özellikle yerli literatüre katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although workaholism is a concept that needs to be understood with many individual, environmental and organizational factors, today's rapidly changing work world plays an important role in directing individuals to work more and increasing the tendency of workaholism. Workaholism, which has an effect on many variables, also leads to an increase in work stress in employees. The aim of the study is to determine the relationship between workaholism and work stress. In this context, data were collected from 401 individuals working in the private and public sector in Istanbul. Participants were determined by convenience sampling method. Survey method was used in data collection. SPSS program was used in data processing and analysis. The results of the study show that the“sense of responsibility”dimension of workaholism positively and significantly affects work stress, while the“working hard”dimension does not have a significant effect on work stress. The study is expected to assist organizations and employees in making due diligence on relevant issues, reviewing and improving their practices and resources. In addition, due to the limited number of studies that deal with the two variables together at the graduate level, it is thought that the study will especially contribute to the domestic literature.