Şırnak Güçlükonak ilçesinde inanç ve inanışlar
Beliefs and convictions in Güçlükonak county of Şırnak
- Tez No: 253375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Şırnak Güçlükonak'ta İnanç ve İnanışlar (Gümüşyazı Köyü ve Ormaniçi Köyü Örneği) konulu tezde ?Güçlükonak'ta hangi inanç ve inanışlar vardır??, ?Güçlükonak'ın Anadolu ve Türk kültürü içerisindeki yeri nedir??, ?İnanç ve inanışlar hayatı nasıl etkiliyor?? sorularına cevap aranmıştır. Bu sorulara yanıt bulmak için bölgenin önce fiziksel şartları gözden geçirilmiştir. Sonra ön kültür taraması yapılmıştır. Bu taramaya göre araştırmanın yöntem ve içeriği belirlenmiştir. Belirlenen içeriğe göre de anket soruları hazırlanmış, kaynak kişiler bulunmuş ve uygun zaman ayarlanarak bu kişiler ziyaret edilip görüşülmüştür. Bazı gelenek ve göreneklere bağlı inanç ve inanışlar da yerinde incelenmiştir. Buna düğün ve ölüm inanç ve inanışlarını örnek verebiliriz. Elde edilen bulgular tasnif edilip Anadolu ve Türk dünyasıyla karşılaştırılmıştır.Tez üç konuda önem arz etmektedir: ?Bölgede daha önce halk bilimi çalışmaları hiç yapılmamıştır.?, ?Güçlükonak'ta yok olmak üzere olan kültür öğeleri toplanmıştır.?, ?Güçlükonak'ın Anadolu ve Türk kültürü içindeki yeri belirlenmiştir.?Çalışmanın içeriğinde din etkisiyle oluşan inançlar ile eski dinlerin kalıntısı olan ve halkın kendi tecrübeleriyle oluşturduğu inanışlar yer almaktadır. Bazı inanç ve inanışların ise yabancı kültürlerden geçtiği tespit edilmiştir. Elde edilen veriler toplam on ana başlık halinde sıralanmış ve alt başlıklarda konunun derinlerine inilmiştir.Elde edilen bulguların Anadolu ve Türk kültürüyle çok yakın ve bazen de birebir örtüştüğü görülmüştür. Sonuç olarak bölgenin Anadolu ve Türk kültürüyle ayrılmaz bir bütün olduğu görülmüştür. Nitekim kültür bir topluluğun kimliğini gösteren en önemli öğelerden biridir.
Özet (Çeviri)
In the thesis named Beliefs And Convictions In Şırnak-Güçlükonak (The Samples From The Villages Of Gümüşyazı and Ormaniçi) , the answers of the questions ?Which beliefs and convictions are there in Güçlükonak??, ?What is the place of Güçlükonak in the Anatolian and Turkish culture??, ?How do the beliefs and convictions affect life ?? were investigated. Initially the physical conditions of the region were investigated to find the answers of those questions. After this a prior review of the culture was made. The methods and contents of the study were determined according to that review. Questions of the survey were arranged according to the predetermined content, the reference individuals were found and those subjects were visited and interviewed at appropriate times. Some of the beliefs and convictions that are originated from traditions and customs were examined in their original locations. We can give the beliefs and convictions related to wedding and death as examples for those. The obtained findings were classified and compared with those of the Anatolian and Turkish World.The thesis is important for three issues: ?No studies about public sciences were performed in that region previously.?, ?The elements of culture which are about to disappear in Güçlükonak were collected.?, ?The position of Güçlükonak in the Anatolian and Turkish culture were determined.?In the study there are some beliefs which arised in the effect of religion and whic remnants of previous religions and that are developed by the public with the effect of their experiences. Some of the beliefs and convictions are detected to be originated from foreign cultures. The data obtained were classified into ten topics and under the subtopics the details were explained.The obtained data were detected to be consistent and sometimes identical to the Anatolian and Turkish culture. In conclusion it was determined that the region is an inseperable part of the Anatolian and Turkish culture. Thus culture is one of the most important elements that reveal the identity of a community.