MEB'e bağlı okullarda yürütülen okul geliştirme çalışmalarının uygulanma düzeyi ve karşılaşılan problemler (Nevşehir ili örneği)
The application level of school development implementations in primary and secondary public schools and teachers? approach to the problems that are faced during this process
- Tez No: 253381
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAYRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin algılarına göre, okullarında okul geliştirme çalışmalarının ne düzeyde uygulandığı ve bu uygulama sürecinde karşılaşılan problemlerin neler olduğunun belirlenmesidir.Bu çalışma betimsel tarama modelinde bir araştırma olup var olan durumu ortaya çıkarmaya yöneliktir. Araştırmanın evrenini Nevşehir İlinde 2008-2009 eğitim- öğretim yılında görev yapan ilköğretim ve ortaöğretim okulu öğretmenleri, örneklemini ise bu evrenden random olarak seçilen 305 kişi oluşturmaktadır.Araştırmada bilgi toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Taslak anket geliştirildikten sonra içerik geçerliliğini ve güvenirliğini kontrol etmek için uzman görüşüne başvurulmuştur. Uzman görüşleri doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek, beşli likert tipinde ve 32 maddeden oluşmaktadır.Araştırma bulguları sonucunda, ilköğretim okullarında okul geliştirme çalışmalarının beklenilen düzeyde uygulanmadığı belirlenmiştir. Bu durum, OGYE oluşturulurken dikkat edilmesi gereken kuralların göz önünde bulundurulmaması, okulun stratejik planının yapılmaması, okul gelişim planı hazırlanırken takip edilmesi gereken sıranın izlenmemesi, yapılan bütün planların kağıt üzerinde kalması ve uygulanma olanağı bulamaması gibi nedenlerle açıklanabilir. Ortaöğretim okullarında da durum ilköğretim okullarına göre daha iyi olmasına rağmen beklenilen düzeyde değildir. Ortaöğretim okullarında OGYE'nin belirlenen kriterlere göre oluşturulduğu, okulun stratejik planının yapıldığı, okul gelişim planının hazırlandığı belirtilmiştir ancak yapılan çalışmaların kağıt üzerinde kalmayıp okul gelişim hedeflerini gerçekleştirebildiği konusunda net bir kanıya varılamamıştır. Okul gelişim sürecinde karşılaşılan problemlere ilişkin bulgularda; okulların İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve Bakanlık seviyesinde beklenen desteği alamadıkları, okul geliştirme çalışmalarını yürüten öğretmenlerin güdülenme yeterliliği ve sürece katılım istekleri noktasında eksiklikler bulunduğu, öğretmenlere ve yöneticilere Planlı Okul Gelişim Modelinin uygulanması süreciyle ilgili hizmet içi eğitimlerin verilmediği saptanmıştır. Ayrıca, okul çevresinin okul geliştirme çalışmalarının şekillenmesinde etkiye sahip olmadığı ve yerel yönetimlerden bu çalışmalar için yeterli desteğin alınamadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine whether the school development implementations have been implemented in primary and secondary schools and the problems that are faced during this process based on the thoughts of teachers who work in these schools..For this reason, within this study four important aspects have been determined. These are the level of implementation of school improvement studies, and the problems caused by organization of structure, school personnel and the school environment.This study is a kind of a descriptive study and it aims at showing real situation of the schools. The area of the study is the teachers who work in primary and secondary schools in Nevşehir in 2008?2009 Education Year. For this research, 305 teachers who have been chosen by random have been contacted. Within this study, a questionnaire is used for getting information. After a preliminary study, the validity and reliability of the content has been checked by an expert. Therefore, the scale is improved by the researher based on the thoughts of the expert. This scale is a kind of that it consists of five different answers and 32 items.According to the results of the research, it has been found out that school development implementation programmes haven?t been carried out regularly as it has been expected. This situation has been caused by some problems such as ignoring some important rules while forming school improvement implementation department, not planning the strategy of the school, not following the order that is stated before while planning the school improvement programme and having no chance to apply this plans. The situation is better in secondary schools, however this is not enough. It has been found out that school development implementations have been applied according to the certain criterions stated before. Moreover the strategic plan of the schools have been done and the plan of school improvement has been prepared. However, it is not clear that they have achieved all the goals that are indicated in the plan. In findings related to the problems that are faced during the school improvement process, it is indicated that schools cannot get support from Ministry of Education as they have expected. It has also been discerned that teachers that have been carrying out the school improvement implementations are highly unmotivated and they and the school managers haven?t been trained about implementations of planned school development model. It is also found out that school environment has no effect on shaping the school improvement studies. And there is not a support of local administrations to these studies.