Sakarya iş piyasasının yapısı ve özelliklerine ilişkin değerlendirme
Regarding the structure and properties of Sakarya labor market assessment
  1. Tez No: 253384
  2. Yazar: YASEMİN TUNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATMA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İş Piyasası işgücü arzı ve talebinin karşılaşmasıyla oluşan piyasalardır ve ekonomik faaliyetlerin gerçekleştirilmesi açısından önem taşımaktadır.İş Piyasası, işgücü alış-verişinin yapıldığı piyasalar olmakla birlikte sonuçları itibariyle iktisadi ve sosyal değeri yüksek olgulardır. Ancak iş piyasaları yapısı itibariyle farklı sorunlar üretmekte, düzenleme ihtiyacını beraberinde getirmektedir. İş piyasası birbiri içine girmiş çok sayıda piyasadan oluşan karmaşık bir bütündür.Türkiye'de iş piyasası dinamik ve istikrarsız bir yapıya sahiptir. Genel görünümüne bakıldığında parçalı ve düal iş piyasası görünürlük kazandığı bilinmektedir. Türkiye iş piyasasının bir alt piyasası olan Sakarya iş piyasası, Türkiye iş piyasasının genel karakteristiğini taşımaktadır. Ağırlıklı olarak tarım kesiminin yaygınlığı, kurumsallaşmış bir iş piyasasının özelliklerini sunmaktadır. Bununla beraber gelişen ve dinamik yapısıyla da önemli bir potansiyele sahiptir. Yapılan swot analizlerinde Sakarya'nın güçlü yönleri; dinamik oluşu, gelişen ekonomik konjüktür, yatırımları çekmesi, genç işgücü ve kır-kent bağlantısıdır. Zayıf yönleri ise; düzenleme yetersizliği, parçalı yapısı, istikrarsızlık, eğitimsiz işgücüdür. Avantajları; coğrafi konumu, sektörel çeşitlilik, Büyükşehirlere yakınlık ve yatırım potansiyelidir. Dezavantajları; planlama ve yönetim eksikliği ve hala daha tarımın ağırlığıdır.Sakarya'nın sahip olduğu üstünlüklere göre yapılacak strateji belirleme süreci ile iş piyasasında uzun vadeli planlama ve değerlendirilmesi mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Labor marketing is a trading consisting of job capacity supply and demand also it has a big importance in terms of economic activities being carried out.Although labor marketing includes shopping, they are phenomenon with high economic and social worth?s in respect of conclusions on the other hand the marketing turns out different problems and brings about layout economic in respect of structure. Trading is a composite whole occurring a lot of marketing. Trading is too dynamics but changeable in Turkey. When looking at general aspect, it is known that dual and sectional trading carries of visibility. Sakarya trading being a subordinate marketing in Turkey retains general characteristics of Turkey marketing. Predominantly, agricultural sector puts forward the features of trading which is not founded.However it has an important potential with its progressive and dynamics structure. According to swot analysis the strong aspects of Sakarya are being dynamics, withdrawing investment, young job capacity and rural area city connects. But the weak aspects are layout deficiency, being sectional structure changeable and uneducated job capacity.Also it has some advantages .They are geographical location, variation, being near to big cities and investment potential. However its disadvantages are planning and layout deficiency. The strategy process being carried out according to advantages of Sakarya may be possible with long term planning of marketing.