Üniversite öğrencilerinin sosyalleşme süreçlerinde aile kurumunun etkisi: Sakarya Üniversitesi örneği
Effect of the family institution on socialization processes of the university students: Sakarya University sample
- Tez No: 253385
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN BEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sosyalleşme kavramı, bireysel açıdan ele alındığında bireylere sosyo- kültürel bir kişilik kazandırma, toplumsal açıdan ele alındığında ise toplum kültürünün sürekliliğini sağlama olarak tanımlanmaktadır. Bireylere kendilerine yetebilen bir kişilik kazandırmanın yanında toplumun gelecekteki varlığının garantisini oluşturan sosyalleşme olgusu en etkili bir biçimde aile kurumu tarafından yerine getirilmektedir. Bu bağlamda toplumun en küçük birimi olan aile, bireyin dünyaya geldikten sonra karşılaştığı ilk sosyalleştirici kurum olması vasfıyla bireyin daha sonra edineceği tüm bilgilerin de kaynağı olmaktadır. Dolayısıyla ailesinden çoğunlukla ilk kez ayrılarak üniversiteye başlayan gençlerin ailelerini ne kadar yansıttıkları bunun yanı sıra üniversite ortamının gençlerin davranışlarında bir değişiklik meydana getirip getirmediğini araştırmak günümüz aile yapısı hakkında birtakım yorumlarda bulunmamızı ve aile kurumunun üstlendiği sosyalleştirme görevini ne ölçüde yerine getirip getirmediğini tespit etmemizi kolaylaştıracaktır. Bu tespit sayesinde günümüz aile yapılarının sağlamlığını ve yetiştirdikleri bireylerin toplumla ne ölçüde bütünleştiklerini dolayısıyla da toplumun gelecekteki varlığı hakkında birtakım tahminlerde bulunmamızı sağlayacaktır.Çalışmada kullanılan anket yöntemi ile Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin %4'üne tekabül eden anket evreni sayesinde öğrencilerin sosyalleşmelerini ne ölçüde oluşturdukları sınanmaya ve elde edilen bilgilerle birtakım genellemelere varılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar;1. Öğrenciler gerek ailelerinin gerekse de toplumun hedeflediği bir biçimde kişiliklerini oluşturarak, kendilerine yetebilen, mutlu, uyumlu bir birey olmanın yanında toplumsal sürekliliğin de birer halkası olabilmişlerdir.2. Toplumun en küçük yapısını oluşturan aile kurumunun üstlendiği sosyalleştirme görevini etkili bir biçimde yerine getirdiği, bugün hala gençler tarafından da önemini koruyan bir kurum olduğu ve geleceğe yönelik varlığını koruduğu görülmüştür.3. Aileden uzaklaşma, üniversite ortamı, arkadaş grubu, kitle iletişim araçları vb. gibi etkenlerin gençlerin kendi değerlerinden farklılaşmalarına neden olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Socialization concept, when considered in terms of individuals, is defined as providing a socio-cultural personality to individuals; when considered socially, is defined as providing continuity of society culture. Socialization phenomenon providing a self-sufficient personality to individuals as well as guaranteeing the existence of the society in the future is performed most effectively by the family institution. In this context, the family being the smallest unit of the society, as the first socializer institution the individual came across after he came to the world, becomes the source of all information the individual will get later. So to research how much the young starting the university by often leaving their families first time reflect their families and also if the university environment forms a change in behaviours of the young will facilitate to comment on today?s family structure and to determine how much the family institution carries out socialization duty it undertook. Thanks to this determination, we will be able to predict about the strength of today?s family structures and to what extent the individuals they raised integrate with the society and so the existence of the society in the future.With the survey method used in the study, thanks to the survey context corresponding to 4% of Sakarya University students, it was tried to identify to what extent the students formed their socialization and to arrive to a set of generalizations through the information got. The results got in this study:1. The students were able to become self-sufficient, happy, easy-going individuals as well as chains of social continuity by forming their personality in the way both their families and the society goaled.2. It was seen that the family institution forming the smallest structure of the society effectively executed socialization duty it undertook, became an institution protecting its importance for the young today and preserved its existence towards the future.3. It can be said that factors such as being far away from the family, the university environment, friend group, mass media did not lead differentiation of the young from their own values.