İzmir halk oyunlarında ağırlıklı olarak kullanılan temel hareketler ve bu hareketlerde kullanılan kasların tespiti
Determining the movement?s of İzmir folk dance and the muscle group?s wich used in this movement?s
  1. Tez No: 253390
  2. Yazar: YİĞİT HAKAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ KÖKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamızda, İzmir ilindeki Zeybeklik geleneğine ait oyunları ön plana çıkarılarak bir çalışma yapılması hedeflenmiş, bu hedef esas alındığında ise, ne kadar geniş bir çerçeveyi kapsadığı görülmüştür. Çalışmanın ilk basamağında, İzmir ili kültür bölgesi bu bölgenin coğrafi, tarihi, sosyal, kültürel özellikleri ile ilgili kaynak taraması yapılarak bilgiler derlenmiştir. Çalışmanın ikinci basamağında, zeybek kelimesinin kökeni, zeybeklerin soyu, zeybek ezgilerinin müzikal yapıları ve temel motifler esas alınmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son basamağında oyunlardaki ortak hareketler belirlenerek fotoğraflanıp anatomik analizleri yapılarak çalışan kas grupları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the aim is to determine the folk dance of Zeybek traditional in İzmir, while processing the study we realised the subject covers a wide frame. In the fırst step of the study a rescarch on sources about city of İzmir culturel region, geographical, historical, social, culturel specialities has been made. In the second step of the study a research about history of Zeybek word, genarations of Zeybek?s, the musical structure of Zeybek melodies, and basic concepts has been made.