Marx ve Weber sosyolojisinde oryantalist söylem
Orientalist discouse in Marx and Weber sociaology
- Tez No: 253392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HİRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ondokuzuncu yüzyıl egemenlik ilişkilerinde Batının söz sahibi olduğu bir döneme karşılık gelmektedir. Bu üstünlük sadece askeri alanla sınırlı olmayıp aksine ekonomiden, siyasete, bilimden, tekniğe vb. pek çok alana sirayet eden bir üstünlüğün ifadesidir.Batı elde ettiği üstünlükle özellikle sosyal bilimler alanında yeni bir tanımlama sürecine girmiş ve bunun neticesinde çok eski geçmişe sahip Doğu-Batı ilişkileri bu reorganizasyon sürecinde ciddi şekil değişikliğine uğramıştır. Sosyal bilimlerin algısının oluşumda sosyolojiye çok ciddi misyonlar biçilmiş ve bir anlamda sosyoloji, sosyal bilimlerin asli şekillendiricisi olmuştur. Biz bu çalışmada sosyolojinin içinden çıktığı toplumların tarihe ve geleceğe bakış açısından etkilendiğini ve özellikle de Doğu olmadan Batının kendisini ve mevcut gelişimini açıklayamayacağını düşündüğümüzden dolayı özellikle Doğu'yu ele alışta oryantalist bilginin sadece sosyoloji ile sınırlı kalmayıp, diğer sosyal bilim alanlarını da oldukça etkilediğini düşünüyoruz.Öyle ki Batı düşünce tarihi içinde farklı kutuplarda yer aldığı düşünülen isimlerin bile ?Batılı Bilgi? anlayışı çerçevesinde bilim ve bilgi ürettiklerini ve tarafsızlık iddialarının geçersizliğini yitirdiğini gözler önüne sermek çalışmamızın öncelikli gayesidir.
Özet (Çeviri)
Nineteenth century is the term of West domination in sovereignith relations. This domination is not limited only with military but also it is the domination in economy, politics, science, technolocgy etc.Within this domination west has set out a new description in social science and as a result of this East-West relations having a very old past , has changed his feature in this re-organization period. Extremely serious missions has been undertaken to the sociology when social science oceured and it has become the main composer of social sciences. In this work we think that nations in which sociology has occured ore effected by the point of view to the history and future and especiolly we think that West can not explain itself and its actual development . That?s why we also think that to handle East is not limited only with sociology but it has also effected other social science branches (fields).So, our first aim in this work is tok show that their impartiality claims has failed its invalidity even the hames that are thought history creat science and knowledge.