Zihinsel engelli öğrenciler için bir eğitim yazılımının geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi
Developing, implementing and evaluating an education software for mentaly retarded students
  1. Tez No: 253393
  2. Yazar: ESRA DİDEM BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN ERKAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yaşadığımız çağda teknoloji sürekli gelişmekte ve teknolojinin her alanda kullanımı artan bir hızla yaygınlaşmaktadır. Özellikle eğitim alanında değişen öğretim programları, yapılan yenilikler, yeni araştırma bulguları ve öneriler eğitim teknolojilerinin çeşitlenmesi ve kullanılma oranlarının artmasında büyük etkilere sahiptir. Gelişen eğitim teknolojileri normal bireylerin eğitiminde her kademede kullanılmakla birlikte, engellilerin eğitiminde halen yeterince kullanılmamaktadır.Bu araştırmanın amacı bu eksikliği gidermek adına zihinsel engellilerin eğitim sürecindeki etkililiği ve verimliliği arttırabilecek bir eğitim yazılımı geliştirmek, engelli öğrenciler üzerinde uygulamak ve sonuçları değerlendirmektir.Bu amaç kapsamında öncelikle alan yazın taranmış, uzman görüşüne başvurularak yazılımın içeriğini oluşturacak olan konular ve yazılımın nasıl düzenlenmesi gerektiği ile ilgili bilgiler toplanmıştır. Toplanan bu bilgiler doğrultusunda ?Niteleme Kavramları?nın anlatıldığı bir eğitim yazılımı hazırlanmış ve alanında uzman kişilerce incelendikten sonra deneysel işlemlere başlanmıştır. Araştırmada denekler arası çoklu başlangıç deseni kullanılmıştır. Bağımlı değişken başarı ve başarıya göre standardize edilmiş çalışma süresi, bağımsız değişken ise öğretim yöntemidir.Öğrencilere öğretim öncesi öntest uygulanarak, başlama düzeyleri belirlenmiştir. Öntestler tamamlandıktan sonra, altı hafta süreyle öğretim yapılmıştır. Bu süreçte kontrol grubunda geleneksel öğretimle deney grubunda ise bilgisayar destekli öğretim yazılımı kullanılarak dersler işlenmiş ve sonuçlar ?Gözlem Formu?na işlenmiştir. Uygulamalar sırasında deney grubundan 1 öğrenci sürekli devamsız olduğu için değerlendirmeye alınmamıştır. Uygulamalar tamamlandıktan sonra öğrencilere bir hafta süreyle sontest uygulanmıştır.Bu çerçevede yapılan araştırma sonucunda her iki gruptaki öğrencilerin öğrenmelerinde olumlu yönde artış gözlenmiştir. Bununla birlikte deney grubunda öğretmen gözlemlerine göre eğitim daha ilgi çekici olmuş ve daha kısa sürede gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In contemporary world, technology is a phenomenon developing consistently and becoming widespread in a wide selection of fields. Especially, the education programs changing in education field, innovations about this field, new research findings andsuggestions have a huge effect in the matter of diversifying and increasing its usage. Although developing educational tech are utilized in all stages of education, they stil are not used for education of mentally retarted students.The purpose of this study is developing an education software that makes effection and productivitiy increase in order to supply this deficiency for education of mentally retarted students and finally, practising and evaluating the results of the implementation of this softwareWithin the context of this aim; first of all literature was scanned, topics that ocur the content of this software and information about how the software should be edited were gathered by applying for an exper?s opinion. Towards these information, an education software that gives us information about ?Qualification Concept? was prepared and after examined carefully by experts, experimental processes were started. In research, multi-origin pattern was used between subjects. The dependent variable is success and operation time according to the success and the independent variable is education method.Before teaching, all students were pre-tested in order to determine their stages. At the end of these pretests, students received six weeked training. In this process, control group got traditional teaching while experimental group was taught by using computer-assisted teaching methods and the results were recorded in ?observation form?. During this period, one of the students is disregarded due to the absence in the lessons. After applications are implemented, students were applied to post-test for a week.Taking everything into according to the teacher?s observattions, it was observed that both experimental group and control group improved their learning. However, computer-assisted education was not only much more interesting and simple but also its learning process was short comparatively to traditional education.