Ortaöğretim öğrencilerinin inanç esaslarını algılayış biçimleri (Tuzla örneği)
The perception manners of the İslamic beliefs credo by the secondary students (The sample of Tuzla-İstanbul)
- Tez No: 253396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türk toplumunun önemli bir kesitini oluşturan ortaöğretim öğrencilerinin inanç konularını algılayış biçimlerini konu edinen alan araştırmaları çok değildir. İlahiyat fakültelerinin din sosyolojisi, din eğitimi ve din psikolojisi anabilim dallarında konuyla ilgili bir takım araştırmalar yapılmaktadır. Ancak kelam bilim dalında, uygulamalı sosyolojinin yöntem ev tekniklerini kullanarak yapılan alan araştırmalarının çok az olduğu görülmektedir.Günümüzde ergenlik dönemine ilişkin psikolojik ve sosyolojik birçok araştırma yapılmaktadır. Ergenlik dönemi bireyin dünyaya geldikten sonraki ilk 8 ayı hariç hayatı boyunca değişimi en yoğun yaşadığı dönemdir. Dolayısıyla ergenlik dönemi yaşam dönemlerinin en önemlilerindendir. Ergenlik döneminde birey biyolojik anlamda vücudunda değişiklikler yaşarken kimlik gelişimini tamamlamaya da çalışır.Kimliğin bir parçası olan dini yönelim de bu dönemde oluşmaya ve bireyin kişiliğinde oturmaya başlar. Hiç şüphesiz ergenlik dönemindeki birey bütün bu değişimleri yaşarken çevresinden ve en önemlisi de o ana dek en yakınında bulunan anne babasından ve onların tutum ve davranışlarından etkilenir ve bu etkilenme ergenin kişiliğine ve dolayısıyla dini yönelimine de yansır. Ergenlik çocukluk ile yetişkinlik arasındaki büyüme periyodudur. Bu periyodda birey biyolojik, sosyal,duygusal ve zihinsel gelişimler yaşar. Her ne kadar gelişim sürecinde zaman dilimi her insan için aynı olmasa da neticede her ergen yetişkin olacaktır. Bu düşünüşle ergenlik; bireyin tamamıyla olgunlaşmış, sorumluluk sahibi bir birey olmadan önce geçmek zorunda olduğu çocukluk ile yetişkinlik arasındaki bir köprü gibidir.Bireyin kişilik gelişimi, doğuştan getirilen bazı özelliklerin, çevre etkisi altında biçimlendirilmesiyle oluşur. Birey üzerindeki çevre etkisi ilk olarak anne-baba etkisi ile oluştuğuna göre, birey doğal olarak onların aracılığı ile yaşadığı kültürün özelliklerini, yaşam biçimlerini algılamaya başlar. Daha sonraki yıllarda ruh sağlığı yerinde bir birey olabilmesi psikolojik gelişim evrelerinde sergilenen çevrenin çeşitli uyaranlarına büyük ölçüde bağlıdır.Çünkü bu dönem toplumu oluşturan bireylerin kişiliklerinin geliştiği ve hayata hazırlandıkları bir dönemdir. Bu dönem içinde birçok unsur ve olgu etkilidir. Bulardan biri de din olgusudur. Özellikle günlük yaşamda ergenlere yol gösteri olan dinin inanç esaslarının öğrenilip içselleştirilmesi önemlidir. Bu bağlamda, ergenlerin inanç esaslarını benimseyip davranışlarına yansıtmaları önemlidir.Araştırmada kelam ilminin temel konularını içeren özgün bir anket geliştirilmiş, bulgular bilimsel yöntem ve tekniklere uygun olarak elde edilerek yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
The research areas, the subject matter of which are about the comprehension manner of the belief subjects of the secondary and high school students that are forming a big part of the Turkish society, are not so much exist. In the sociology of theology, education of theology and psychology of theology departments of seminary researches are being done realted to the subject. But in the kalam department there are only a few researches are being done using the methods and techniques.Today, many psychological and sociological researches are done on adolescent period. Apart from the first 8 months after birth, adolescence is the period where the individual experiences most changes. Therefore, adolescence is one of the most important periods of life. During adolescence, as the individual experiences biological changes in his/her body, he/she also tries to establish an identity development.As part of the identity, religious inclinations also emerge and settle during this period. Indeed, while the adolescent individual experiences all these changes, he/she is influenced by his/her surroundings, and by his/her parents in particular and this influences are reflected in adolescent person?s personality and therefore religious inclination. Adolescence is the period between childhood and adulthood. In this period, individual experiences biological, social, emotional and cognitive development. Even though the development period may not be at the same length, in the end, every adolescent will become an adult. With this thought, adolescence is like a bridge between childhood and adulthood which every individual has to cross before becoming a mature, responsible individual.Individual?s identity development occurs through shaping some characteristics brought from birth under the influence of the environment. Since the influence of the environment is first established through parents? influence, individual naturally starts to perceive the culture he/she is living in through them. In later years, the possibility of him/her becoming a psychologically healthy individual largely depends on the environments? stimulus presented at development phases.Be cause, this period is a period when the personalities of the individuals that constitute the society are formed and when they are prepared for life. A lot of elements and phenomena are effective in this period. Religion is one of them. Especially in daily life, it is important that adolescents learn and internalize the essence of religious beliefs which guides them. Within this context, it is important that adolescents grasp the essence of belief and reflect them on to their behaviors.In this research an original inquiry including the basic subjects of kalam is developed, and findings are interpreted with suitable scientific methods and techniques.